Dla kogo hormonalna terapia zastępcza

Mam 56 lat. Ostatnio czuję się ciągle zmęczona i osłabiona. Lekarz rodzinny powiedział, że to może być objawem przekwitania i powinnam zastosować hormonalną terapię zastępczą. Czy warto podjąć taką kurację? - waha się Ewa Z. z Pasłęka

Reklama

Tę kwestię należy rozważyć wspólnie z ginekologiem, po przeprowadzeniu badań. Moment rozpoczęcia HTZ jest sprawą indywidualną. Najlepiej pomyśleć o uzupełnianiu hormonów już wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy niedoboru hormonów – estrogenów i progesteronu.

Na początku są to zaburzenia cyklu miesiączkowego – najczęściej jego wydłużenie, choć czasem i skrócenie. Krwawienie miesięczne się przedłuża i staje się obfitsze.

Mogą pojawiać się tzw. objawy wypadowe – uderzenia gorąca, z towarzyszącym im poceniem, drażliwość, nerwowość, kłopoty ze snem, płaczliwość, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, wahania nastroju.

Konsultacja: dr n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik Tulimowski&Sterlińska Gabinety

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej