Diagnoza z twarzy: To może świadczyć o chorobie

Podobnie jak paznokcie, tak i twarz może dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Pojawiające się na niej zmiany w postaci bruzd, przebarwień czy plam – wszystko to ma jakieś znaczenie. Niektóre z tych zmian mogą świadczyć o rozwijających się w organizmie chorobach.

Oczywiście, diagnozowanie z twarzy w żadnym wypadku nie powinno i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętajmy także, że do przyglądania się zmianom na twarzy najlepiej przystąpić z samego rana, zaraz po przebudzeniu i zanim nałożymy makijaż. Róbmy to przy dziennym świetle, najlepiej przy oknie.

Plamy i zmarszczki na czole

Reklama

Patrząc na czoło, zwróćmy szczególną uwagę na zmarszczki. Jeżeli skóra w tym miejscu jest grubsza niż na reszcie twarzy i pocięta głębokimi bruzdami – przebadajmy nerki. Z kolei wyraźnie pionowe i poprzeczne zmarszczki na czole mogą świadczyć o tym, że jemy zbyt dużo pokarmów mlecznych i białkowych.

Brązowe plamy – najczęściej są oznaką niedomagania wątroby, zapalenia przewodów żółciowych lub zmian hormonalnych. Jeśli zmarszczki pojawią się tylko po jednej stronie czoła, mogą wskazywać na migreny i częste bóle głowy.

To możesz wyczytać z oczu

Jeżeli oczy są zapadnięte i lekko pieką, może to wskazywać na wycieńczenie organizmu. Oczy mętne – jakby pokryte delikatną błonką – sygnalizują początek rozwijającej się infekcji. Czerwone żyłki w oczach są oznaką problemów z krążeniem. Jeśli białkówka ma żółte zabarwienie, istnieje podejrzenie zaburzeń pracy wątroby.

Gdy zauważymy, że częściej niż dotychczas mrugamy powiekami, prawdopodobnie żyjemy w silnym stresie i napięciu, a worki i cienie pod oczami mogą wskazywać na brak żelaza, problemy z nerkami, wątrobą czy obecność pasożytów w organizmie. Pojawienie się worków pod oczami najczęściej jednak związane jest ze stresem oraz niewyspaniem.

Zwróć uwagę na brwi

Gdy brwi są bardzo gęste, zazwyczaj świadczą o zaburzeniach w pracy żeńskich hormonów płciowych i układu rozrodczego. Jeśli są za rzadkie – sprawdźmy czy nie mamy niedoboru estrogenów. Jeśli brwi są ze sobą zrośnięte, oznacza to wrodzoną skłonność do bólów głowy i migren.

Z kolei wyraźne bruzdy pomiędzy brwiami mogą oznaczać problemy z wątrobą. Warto ją przebadać oraz przyjrzeć się swojej postawie wobec życia, bo być może „ciągle leży nam coś na wątrobie”, co oznacza stan ciągłego podenerwowania i zamartwiania się mało ważnymi sprawami.

Skóra świadczy o stanie zdrowia

Lekko różowa, gładka i zdrowo wyglądająca skóra oznacza dobry stan zdrowia. Blada, z widocznymi żyłkami może wskazywać na przemęczenie i osłabienie. Szorstka, zimna, nadmiernie przesuszona – to ewentualna niedoczynność tarczycy. Ciepła, pokryta potem – nadczynność.

Wągry i grudki tłuszczu (tzw. kaszaki) czy zbierające się w określonych strefach skóry, białe lub żółte plamki oznaczają nadmierną ilość tłuszczu w organizmie, a czerwone grudki i plamki – nadmiar cukrów prostych.

Problemy z uszami

Pęknięcia skóry za uszami są oznaką niedoboru cynku, a nadmierne wydzielanie woskowiny może świadczyć o niedoborze nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Obrzęk koło uszu i powiększone ślinianki – to oznaka świnki.

Jeżeli na skórze pojawią się zmiany, krostki lub pęcherzyki, może to świadczyć o półpaścu usznym. Gdy skóra ucha jest czerwona, rozgrzana i tkliwa, możemy mieć zapalenie ucha zewnętrznego.

Zmiany w okolicach ust i brody

Zmiany w tych miejscach – pionowe zmarszczki między dolną wargą a brodą – zauważą głównie panie po 50. Zmarszczki te pojawiają się zwykle w okresie menopauzy i świadczą o zbliżaniu się do końca okresu rozrodczego.

W okolicach ust i brody mogą pojawić się też włosy (jak wąsy) – co oznacza coraz wolniejsze funkcjonowanie narządów rodnych spowodowanych spadkiem estrogenów. Z kolei poprzeczna bruzda pomiędzy ustami a brodą pojawia się, gdy przesadzamy z jedzeniem słonych lub ostrych potraw.

Usta - wąskie czy pełne?

Wąskie i zaciśnięte usta są oznaką nadmiernego spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego i zaburzeń pracy woreczka żółciowego, wątroby, nerek. Nabrzmiałe, rozchylone – świadczą o jedzeniu zbyt dużych ilości cukru i wyziębieniu organizmu.

Zbyt wąska górna warga wskazuje na skłonność do cukrzycy. Duża, gruba dolna warga – możliwe zaburzenia pracy układu pokarmowego. Jeżeli wargi są blade, to być może mamy chorobę wrzodową. Pęknięcia w kącikach wskazują na niedobór witaminy B2 lub zaburzenia żołądkowe.

Mrowienie ust kilka minut lub godzin po posiłku o tym, że jesteśmy uczuleni na to, co zjedliśmy, a więc o alergii pokarmowej. Sina barwa ust najczęściej związana jest z niedotlenieniem organizmu i może oznaczać rozedmę płuc.

Nos prawdę ci powie...

Jeżeli na skórze nosa zauważymy popękane naczynka oznacza to nadwrażliwość i nerwicę żołądka. Przyczyny mogą być różne – zła dieta, stres, bakterie.

Ważne! Im dłuższy mamy nos, tym większe możemy mieć predyspozycje do nadwrażliwości żołądka i borykania się z jego dolegliwościami. Jeżeli od nasady nosa do grzbietu zauważymy wyraźną linię, wskazuje to na złe odżywianie i złą pracę trzustki.

Końcówka nosa opuchnięta, zaczerwieniona lub sina (tak częsta u alkoholików) świadczy o bardzo złym stanie serca – powiększeniu, rozdęciu naczyń, a nawet stanie przedzawałowym.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej