Czym jest punkcja i jak przebiega?

Punkcja to nakłucie wykonywane w celach medycznych. Może służyć diagnostyce (jako sposób pobrania próbki do badania), podaniu leków lub mieć na celu usunięcie zalegającej wydzieliny.

Zdjęcie

Punkcja może służyć diagnostyce /123/RF PICSEL
Punkcja może służyć diagnostyce
/123/RF PICSEL

Przykładowe zabiegi punkcji:

Punkcja lędźwiowa - wykonywana jest przez wkłucie igły do przestrzeni między dwoma kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W ten sposób możliwe jest pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego w celach diagnostycznych (istotne dla potwierdzenia lub wykluczenia wielu chorób ośrodkowego układu nerwowego) lub leczniczych (sposób na doraźne obniżenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego). 

Punkcja lędźwiowa służy też wykonaniu znieczulenia podpajęczynówkowego.

Reklama

Punkcja stawu (najczęściej stawu kolanowego) - nakłucie chorego stawu, umożliwiające pobranie do badania próbki płynu stawowego lub podanie leków (przeciwzapalnych, znieczulających) bezpośrednio do stawu.

Punkcja zatoki szczękowej - wykonywana w celu usunięcia zalegającej w zatokach wydzieliny i ich udrożnienia.

Punkcja jajników - służy pobraniu komórek jajowych w celu wykonania zapłodnienia in vitro.

Amniopunkcja - inwazyjny zabieg diagnostyki prenatalnej, polegający na wprowadzeniu igły do jamy owodni pod kontrolą USG i pobraniu do badań próbki płynu owodniowego.

Punkcja, w zależności od miejsca zabiegu, jest wykonywania w znieczuleniu miejscowym lub - rzadziej - ogólnym. Jak każdy zabieg medyczny, niesie z sobą ryzyko powikłań. 

Skutkiem punkcji lędźwiowej może być tzw. zespół popunkcyjny - ból głowy, występujący niekiedy w połączeniu z nudnościami, szumem w uszach lub zesztywnieniem karku. W przypadku amniopunkcji może dojść do infekcji wewnątrzmacicznej czy pęknięcia pęcherza płodowego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również