Czym jest mastopatia?

Medyczny termin mastopatia oznacza chorobę włóknisto-torbielowatą sutka. To łagodne zwyrodnienie pojawiające się na piersi. Powiększone gruczoły i torbiele mogą mieć różny rozmiar, ale zwykle są na tyle duże, że łatwo można je wyczuć pod palcami podczas samobadania piersi.

Ponadto choroba może objawiać się bólem albo nadmierną wrażliwością piersi, która nasila się przed miesiączką, po czym ustępuje wraz z jej rozpoczęciem. Niekiedy może również dojść do wycieku z brodawki sutkowej.

Reklama

Przyczyny rozwinięcia się choroby włóknisto-torbielowatej mogą być dziedziczne, jednak lekarze uważają, że leżą one głównie w zaburzeniach hormonalnych (najczęściej w zbyt niskim poziomie progesteronu).

Nie zwlekaj z konsultacją

Chociaż pojawienie się mastopatii nie w każdym przypadku zapowiada rozwinięcie się choroby nowotworowej piersi, to po wykryciu zmian należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa.

Przeprowadzi on wywiad z pacjentką, dokona oględzin i wykona badanie palpacyjne, żeby ocenić symetrię piersi, wygląd skóry i brodawki, rozmiar węzłów chłonnych i charakter ewentualnej wydzieliny wypływającej z sutka.

Lekarz powinien także zlecić wykonanie badania USG piersi lub mammografii oraz poziomu hormonów we krwi. W uzasadnionych przypadkach skieruje pacjentkę do onkologa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Twoje Imperium

Zobacz również