Czym jest eozynofilia?

​Eozynofile to inaczej granulocyty kwasochłonne. Są to składniki szpiku kostnego, a wzrost ich poziomu, czyli eozynofilia oznacza, że w organizmie pojawił się stan alergiczny, infekcja lub inna choroba.

Zdjęcie

Eozynofilia może objawiać się ciągłym zmęczeniem /123/RF PICSEL
Eozynofilia może objawiać się ciągłym zmęczeniem
/123/RF PICSEL

Jakie objawy ma eozynofilia?

Eozynofilia jest spowodowana konkretną chorobą, dlatego jej objawy u każdego chorego są inne. Mogą pojawić się objawy alergiczne, utrata odporności i zmęczenie, problemy skórne, a wszystkie z nich są spowodowane pierwotną chorobą, która wywołała dolegliwości.

Eozynofilia - jak się ją wykrywa?

Tę chorobę można wykryć dzięki badaniu poziomu eozynofilów w rozmazie krwi. Jeśli jest podczas oceny ich ilości w stosunku do innych leukocytów stwierdzi się, że jest ich ponad 4 %, oznacza to eozynofilię. 

Reklama

W normalnych warunkach wydzielane są one w przypadku naruszenia ciągłości skór lub zdrowienia po chorobie. W zależności od tego, jak wiele jest eozynofili we krwi, określa się łagodną, umiarkowaną lub ciężką postać choroby.

Najczęstsze przyczyny tego stanu

Jeśli poziom eozynofili jest zbyt duży, najczęściej oznacza to chorobę alergiczną, najczęściej astmę, katar sienny i zapalenie spojówek. Nie jest to jedyny powód występowania eozynofili, gdyż może ona występować także wtedy, gdy ktoś choruje na białaczkę lub inne nowotwory, liszaj lub nadwrażliwość na nowo podany lek. 

Taki skutek mogą dać leki przeczyszczające, uspokajające i antybiotyki. Bardzo często dzięki eozynofili można wykryć choroby pasożytnicze, takie jak zakażenie glistami, tasiemcem, tęgoryjcem lub bąblowcem. 

Eozynofilia pojawia się w przypadku takich chorób, jak choroba Addisona, może także wystąpić wtedy, gdy niedawno była zastosowana radioterapia.

Niebezpiecznym stanem jest też zbyt niski poziom eozynofilii. Stan przeciwny do eozynofili pojawia się u chorych, którzy cierpią na pewne rodzaje niedokrwistości, nadczynność kory nadnerczy i alergie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej