Czy to wstrząśnienie mózgu? Kiedy szukać pomocy lekarza?

Nawet po niewielkim urazie głowy żaden niepokojący sygnał nie powinien zostać zignorowany.

Pięćdziesięciodwuletnia pani Mirosława trafiła do izby przyjęć po urazie głowy. W trakcie domowych porządków spadła ze stołka i uderzyła się w głowę. Prawdopodobnie na krótko straciła przytomność, choć nie była tego pewna, a w chwili upadku była sama.

Reklama

Konsultujący neurolog nie stwierdził odchyleń w badaniu, w tomografii głowy nie opisano żadnych nieprawidłowości.

Na głowie chora miała niewielką ranę, która nie wymagała szycia, a jedynie założenia niewielkiego opatrunku. Mimo to została przyjęta na obserwację z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu.

Kolejnego dnia wykonano kontrolną tomografię głowy, która także była prawidłowa. Pacjentka została wypisana.

Wstrząśnienie mózgu

Większość urazów głowy nie wymaga konsultacji lekarza. Są to z reguły drobne uderzenia, którym nie towarzyszy utrata przytomności ani przerwanie ciągłości skóry. Przy niewielkich urazach z rozcięciami skóry, ale bez utraty przytomności, potrzebny jest tylko opatrunek lub założenie kilku szwów.

Specjalnej obserwacji powinni natomiast zostać poddani ci pacjenci, którzy stracili przytomność. Dotyczy to także tych osób, które nie są co do tego pewne (jest to możliwe, jeśli utrata przytomności była bardzo krótka, na przykład kilkusekundowa, i nie było świadków zdarzenia). Zwykle mówi się wtedy o wstrząśnieniu mózgu (błędnie określanym jako wstrząs mózgu).

Cechą charakterystyczną wstrząśnienia są nudności i ból głowy, a także niepamięć, obejmująca krótki czas przed urazem — pacjent często nie pamięta momentu, a nawet okoliczności wypadku. Ten objaw jest efektem gwałtownego ruchu pnia mózgu, w którym znajdują się między innymi komórki odpowiedzialne za czuwanie. Ich chwilowe „wyłączenie” zaburza świadomość i pamięć.

Trzeba obserwować

Wstrząśnieniu mózgu nie towarzyszy uszkodzenie mózgu i samo w sobie nie powoduje żadnych odległych następstw. Dlaczego więc wymaga hospitalizacji i obserwacji na oddziale? Silny uraz, połączony z utratą przytomności, może być sygnałem tworzenia się krwiaka nadtwardówkowego, czyli zbiornika krwi między oponą twardą, pokrywającą mózg, a kością czaszki.

Po odzyskaniu przytomności następuje okres z pozoru normalnego funkcjonowania, zwany przerwą jasną. W tym czasie pacjent wydaje się zupełnie zdrowy. Niestety, świeży krwiak może nie być widoczny nawet w tomografii komputerowej głowy. Przerwa jasna może trwać od kilku minut do kilku godzin.

Później dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia. Niezbędny jest wtedy szybki zabieg trepanacji czaszki, jaki wykonuje się na oddziale chirurgicznym. W kości czaszki nad krwiakiem nawierca się niewielki otwór i odsysa jego zawartość. Jeśli szpital dysponuje takimi możliwościami, pacjent powinien zostać skonsultowany także przez neurologa i mieć wykonaną tomografię komputerową głowy. Jeśli jego stan nie pogarsza się, może być wypisany ze szpitala po dobie pobytu. Przed wypisem także powinna być wykonana tomografia.

W jakich jeszcze sytuacjach szukać pomocy lekarskiej po urazie głowy? Przede wszystkim wtedy, gdy pojawią się niepokojące symptomy: nudności i wymioty, nadmierna senność, problemy z koncentracją, zawroty głowy i zaburzenia równowagi lub widzenia, bóle głowy i inne niewystępujące wcześniej dolegliwości. Czas nie ma tu większego znaczenia. Nawet jeśli objawy te pojawią się kilka, a nawet kilkanaście dni po wypadku, także powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje nas dalej.

Jakie zmiany mogą się pojawić?

Pęknięcia kości czaszki — jeśli dotyczą kości pokrywy, nie trzeba ich leczyć. Interwencji neurochirurga wymaga natomiast pęknięcie kości podstawy czaszki, co sygnalizuje wodnisty wyciek z ucha lub nosa, świadczący o wypływaniu płynu mózgowo-rdzeniowego przez szczeliny złamania.

Krwiak nadtwardówkowy tworzy się na skutek oderwania opony twardej pokrywającej mózg od kości czaszki i przerwaniu drobnych naczyń krwionośnych. Wyciekająca krew tworzy niebezpieczny zbiornik płynu, który może wywoływać przesunięcia i ucisk struktur mózgu, dlatego powinien być operowany.

Krwiak podtwardówkowy tworzy się między oponą twardą a powierzchnią mózgu. Krew rozlewa się po przestrzeni podpajęczynówkowej, gdzie ma sporo miejsca. Niekiedy wchłania się sam i nie wymaga operacji.

Krwiak śródmózgowy i stłuczenie mózgu tworzą się wewnątrz tkanki mózgowej na skutek uszkodzenia drobnych naczyń. Często pojawiają się po przeciwnej stronie niż uraz, na skutek „obicia” mózgu o czaszkę. Nie zawsze wymagają operacji.

Nasz ekspert dr Witold Zaremba, chirurg: Czasem banalne uderzenie się w głowę może być przyczyną poważnych następstw.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej