Czy potrzebne nam ósemki?

Do tej pory osoby z ósmymi zębami uważane były za pechowców. A dodajmy, że tzw. zęby mądrości ma 65 proc. ludzi. Może się jednak okazać, że są szczęśliwymi posiadaczami wyjątkowego uzębienia.

Dlaczego? Bo według najnowszych badań naukowych, ósemki mają nieocenioną zdolność wytwarzania komórek macierzystych. Kłopotliwy dar natury? Jeszcze do niedawna zęby mądrości były przez stomatologów traktowane po macoszemu i często zalecali ich usuwanie.

Faktem jest, że rzeczywiście ósemki sprawiają wiele kłopotów: wyrzynanie się tych zębów bywa bolesne, trwa wiele miesięcy, nawet lat. Ósemki czasem nie wyrzynają się do końca. Gdy ząb ugrzęźnie w dziąśle, robi się nad nim tzw. kaptur dziąsłowy.

Reklama

Wokół takiego zęba tworzy się torebka, w której zalegające resztki jedzenia są pożywką dla bakterii. A to prosta droga do stanów zapalnych dziąseł i próchnicy.

Częste stany zapalne jamy ustnej mogą być zarzewiem stanu zapalnego całego organizmu. Bakterie powodują nie tylko infekcje dziąseł i brzydki zapach z ust.

Przedostając się do krwiobiegu, mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy, nawet zapalenia wsierdzia. Czasem nie można ich uratować. Gdy ósemki utkną w kości szczękowej lub w dziąśle, mogą być przyczyną bólu głowy i ucha.

Zęby rosnące pod złym kątem powodują wady zgryzu i złe ułożenie pozostałych zębów w łuku

Nie tak rzadkie są przypadki, że ósemki rosną w poprzek, ściskają pozostałe zęby, powodują ich skrzywienie i ogromny ból. Dentyści są zdania, ze usunięcie ósemek nie powoduje żadnych kłopotów w rozdrabnianiu pokarmu.

Ósemki, jak i pozostałe zęby trzonowe, służą do miażdżenia i rozdrabniania pokarmów. Rzeczywiście, brak ósemek nie powoduje problemów z rozdrabnianiem i gorszego trawienia. Ponieważ jednak są zębami najdalej umiejscowionymi w łuku, trudno utrzymać je w idealnej czystości. Dlatego bywają przyczyną paradontozy.  

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu (USA) oraz w Birmingham (Wielka Brytania) przeprowadzili wiele eksperymentów nad komórkami pozyskiwanymi z zębów mądrości. Badali oni przydatność komórek pozyskanych z ósemek do leczenia schorzeń oczu: siatkówki i rogówki.

Australijscy badacze z kolei są zdania, że komórki uzyskane z zębów mądrości mogą w przyszłości posłużyć do leczenia np. udaru mózgu. Odkryli, że mają one zbliżoną budowę do komórek mózgowych. Na razie jeszcze nie wiadomo, jak ukierunkować komórki zębowe, aby rozwijały się tak jak mózgowe. Wierzą, że rozwiązanie tego problemu jest bliskie. Jeżeli zęby mądrości nie sprawiają kłopotów i nie są zagrożeniem dla zdrowia całego organizmu, lepiej je mieć, niż usuwać.

Ósemki - ratunek dla wzroku?

Dzięki ósemkom prawdopodobnie już niedługo można będzie walczyć ze ślepotą spowodowaną bliznowaceniem rogówki oka.

Z miazgi ósemek pozyskano keranocyty tworzące rogówkę. Wszczepiono je zdrowym myszom – przeszczep nie został odrzucony. W kolejnym etapie badań keranocyty zostaną podane myszom z chorą rogówką.

Nasz ekspert: lekarz chorób wewnętrznych Marcin Miduch

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej