Czy egzema to to samo co łuszczyca?

U córki na rękach pojawiły się pęcherzyki z cieczą. Lekarz rozpoznał egzemę. Boję się, że to łuszczyca, bo występuje w rodzinie męża. Ewa z Wrocławia

Reklama

Egzema i łuszczyca to dwie różne choroby. Przy łuszczycy skóra jest miejscowo zaczerwieniona, a potem pokrywa się srebrnymi łuskami.

Egzema natomiast to stan zapalny skóry najczęściej o podłożu alergicznym. Przejawia się powstawaniem czerwonych, swędzących, często łuszczących się plam i małych pęcherzyków wypełnionych płynem oraz krost.

Jeśli zmiany nie są leczone, następują infekcje. Egzema najczęściej pojawia się na nadgarstkach, wokół łokci i nad kolanami. Podstawą leczenia jest zlokalizowanie i wyeliminowanie czynnika uczulającego. Podaje się też leki przeciwalergiczne, a czasem konieczne jest leczenie stanu zapalnego za pomocą stosowanych miejscowo sterydów lub antybiotyków.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Rewia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej