Czy astygmatyzm to wada wzroku wrodzona, czy nabyta?

Dowiedziałam się o tej wadzie niedawno, w wieku 30 lat. Zdziwiło mnie to, ponieważ od 5. roku życia noszę szkła do dali. Czy to możliwe, aby wada pojawiła się tak późno? Gosia z Warmii.

Zdjęcie

W większości wypadków astygmatyzm wywołany jest nieregularnością wypukłości rogówki. /123/RF PICSEL
W większości wypadków astygmatyzm wywołany jest nieregularnością wypukłości rogówki.
/123/RF PICSEL

Astygmatyzm jest jedną z trzech (obok krótkowzroczności i dalekowzroczności) wad wzroku. W uproszczeniu można powiedzieć, że wada ta jest skutkiem nieprawidłowego kształtu rogówki. Oko jest narzędziem optycznym, światło wpadające przez źrenicę tworzy obraz przedmiotu na siatkówce. Rogówka i soczewka zaś odpowiadają za ostrość obrazu. Prawidłowa rogówka odpowiada za dobre widzenie w całym polu. U osoby z astygmatyzmem to widzenie będzie różne w różnych częściach pola widzenia: czasem będzie to obraz nieostry, rozmazany, a w innych częściach pola widzenia wszystko będzie prawidłowe.

W większości wypadków astygmatyzm wywołany jest nieregularnością wypukłości rogówki. Przypomina swym wyglądem nie zwykłą, okrągłą piłkę, lecz owalną – taką jak do rugby. Ten kształt powoduje nieprawidłowe skupianie się światła na siatkówce. Astygmatyzm najczęściej jest wrodzony. Pogłębia się wraz ze wzrostem oka, który to proces kończy się około 20-22 roku życia. Dochodzi wtedy do zmian wielkości i osi przesunięcia skupienia się światła.

Reklama

Dlatego pewnie u Pani astygmatyzm został rozpoznany dopiero po 30 r.ż. U dorosłych astygmatyzm może pogłębić się w wyniku zaćmy. Astygmatyzm wtórny powstaje w wyniku urazu mechanicznego oka, często pojawia się po przeszczepie rogówki, może też wystąpić po operacji zaćmy wykonanej starszą techniką – czyli PUZ. Jeśli astygmatyzm przekracza wartość 1 dioptrii, wymaga korekcji za pomocą szkieł, soczewek kontaktowych lub operacji laserowej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Bakteryjne zakażenie pochwy i zakażenie grzybicze to dwie najczęściej występujące infekcje dróg rodnych. Przez wiele lat dolegliwości intymne łączono przede wszystkim z grzybicą, która została... więcej