Astygmatyzm jest jedną z trzech (obok krótkowzroczności i dalekowzroczności) wad wzroku. W uproszczeniu można powiedzieć, że wada ta jest skutkiem nieprawidłowego kształtu rogówki. Oko jest narzędziem optycznym, światło wpadające przez źrenicę tworzy obraz przedmiotu na siatkówce. Rogówka i soczewka zaś odpowiadają za ostrość obrazu. Prawidłowa rogówka odpowiada za dobre widzenie w całym polu. U osoby z astygmatyzmem to widzenie będzie różne w różnych częściach pola widzenia: czasem będzie to obraz nieostry, rozmazany, a w innych częściach pola widzenia wszystko będzie prawidłowe.
W większości wypadków astygmatyzm wywołany jest nieregularnością wypukłości rogówki. Przypomina swym wyglądem nie zwykłą, okrągłą piłkę, lecz owalną – taką jak do rugby. Ten kształt powoduje nieprawidłowe skupianie się światła na siatkówce. Astygmatyzm najczęściej jest wrodzony. Pogłębia się wraz ze wzrostem oka, który to proces kończy się około 20-22 roku życia. Dochodzi wtedy do zmian wielkości i osi przesunięcia skupienia się światła.
Dlatego pewnie u Pani astygmatyzm został rozpoznany dopiero po 30 r.ż. U dorosłych astygmatyzm może pogłębić się w wyniku zaćmy. Astygmatyzm wtórny powstaje w wyniku urazu mechanicznego oka, często pojawia się po przeszczepie rogówki, może też wystąpić po operacji zaćmy wykonanej starszą techniką – czyli PUZ. Jeśli astygmatyzm przekracza wartość 1 dioptrii, wymaga korekcji za pomocą szkieł, soczewek kontaktowych lub operacji laserowej.