Częste problemy z uchem, nosem, gardłem

Zapalenie ucha, ból gardła, katar – te dolegliwości kojarzą się zwykle z okresem jesienno-zimowym i sezonem na przeziębienia. Tymczasem okazuje się, że latem chorujemy tak samo często, chociaż przyczyny mogą być inne niż jesienią czy zimą. Warto wiedzieć, jak sobie poradzić, gdy dopadną nas przykre objawy.

Barotrauma zatok

Reklama

Jeśli dojdzie do barotraumy zatok przynosowych, trzeba skontaktować się z lekarzem. Konieczne może być wykonanie tomografii komputerowej. Specjalista zaleci odpowiednie leczenie.

Wspomniane nieprzyjemne dolegliwości mogą dopaść nurków, ale także osoby podróżujące samolotem. Lekarze nazywają je barotraumą ucha lub zatok.

Aby nie doszło do uszkodzenia zatoki w trakcie zmian ciśnienia, wywołanych zanurzaniem lub wynurzaniem z wody (bądź startem lub lądowaniem samolotu), musi być zapewniony kontakt zatoki z jamą nosową. Gdy go brakuje, może dojść do urazu ciśnieniowego.

Skutkiem tego może być obrzęk błony śluzowej, pękanie naczyń krwionośnych i rozerwanie błony śluzowej.

Objawami są: narastający ból głowy w okolicy zablokowanych zatok promieniujący do czoła, oczodołu, nosa i ucha, a także wyciek surowiczo-krwistej wydzieliny z nosa oraz krwawienie z nosa i łzawienie.

Przyczyną barotraumy zatok zwykle jest nieżyt, zapalenie nosa i katar, a także nieżyt i zapalenie zatok przynosowych oraz polipy nosa i zatok przynosowych, a także bardzo poważne skrzywienie przegrody nosowej. Lekarze doradzają, by nie nurkować przy stanach zapalnych dróg oddechowych i uszu.

Groźnym powikłaniem tej dolegliwości może być zakażenie i powstanie ropnia. Niekiedy doprowadza to do rozsiewu bakterii poprzez zatokę jamistą do centralnego układu nerwowego.

Typowo letnią dolegliwością jest tzw. ucho pływaka, czyli zapalenie ucha zewnętrznego

Spowodowane jest ono narażeniem przewodu słuchowego na wodę lub wilgoć (np. po kąpieli w basenie, morzu lub jeziorze).

Dochodzi wówczas do uszkodzenia nabłonka wyścielającego przewód słuchowy. Powstają doskonałe warunki, w których rozwijają się chorobotwórcze bakterie.

Zapalenie ucha zewnętrznego objawia się bólem, zwłaszcza podczas jedzenia, swędzeniem, uczuciem zatkania ucha, wyciekiem, gorączką. „Ucho pływaka” leczy się za pomocą antybiotyku (kropli do uszu).

Angina

Od kiedy klimatyzacja króluje w większości biur, sklepów i samochodów, angina stała się chorobą letnią, a nie zimową. Gdy jest gorąco, zachorowanie najczęściej wywołane jest gwałtownym oziębieniem. Podczas upałów naczynia krwionośne w gardle są rozszerzone.

Miejscowe oziębienie tkanek, np. gdy jesz lody albo po wejściu do klimatyzowanego pomieszczenia, powoduje skurcz drobnych naczyń. Wówczas błona śluzowa gardło staje się osłabiona i podatna na atak chorobotwórczych drobnoustrojów, także tych, które naturalnie żyją w jamie ustnej.

Katar sienny to nie tylko przypadłość wiosenna

Latem także kwitną i pylą rośliny. Gdy o tej porze roku nagle zaczynasz kichać, zastanawiasz się, czy to przeziębienie. Tymczasem to może być katar alergiczny.

Jak odróżnić go od tego, który towarzyszy przeziębieniu? Katar alergiczny pojawia się nagle, np. po spacerze po łące lub kontakcie ze zwierzęciem. Przy przeziębieniu dolegliwości narastają stopniowo. Przy alergii wydzielina z nosa jest, zwykle przezroczysta, jest jej bardzo dużo. Gdy się przeziębisz, wydzieliny najpierw jest niewiele, jest przezroczysta, potem stopniowo gęstnieje, staje się żółtobiała

Dla kataru alergicznego charakterystyczne jest kichanie salwami, kilka, a na nawet kilkanaście razy

Przy przeziębieniu są to zwykle pojedyncze kichnięcia. Alergii często towarzyszy zapalenie spojówek. Oczy są zaczerwienione, łzawią, pieką i swędzą. Powieki mogą być opuchnięte. Objawy zapalenia nasilają się po wyjściu na dwór. Podczas przeziębienia zapalenie spojówek jest bardzo rzadkie.

Gdy pojawi się katar sienny, warto sięgnąć po spraye do nosa z wodą morską. Pomogą też leki z substancjami antyhistaminowymi.

Gdzie znajdują się zatoki?

Mamy kilka par zatok: szczękowe, czołowe, sitowe przednie i tylne oraz zatoki klinowe. Zatoki rozmieszczone są po obu stronach nosa i łączą się z nim oraz z gardłem wąskimi ujściami.

Kłopoty z zatokami najczęściej zaczynają się od przeziębienia. Organizm próbuje się pozbyć wirusów, produkuje śluz, błona śluzowa nosa staje się obrzęknięta. Wydzielina nie wypływa z nosa, wypełnia zatoki (stąd ból głowy), latem bywa powodem barotraumy.

Jak zapobiegać problemom z ciśnieniem w uszach?

Barotrauma jest urazem ciśnieniowym mogącym dotyczyć zarówno zatok przynosowych jak i uszu. Częściej dochodzi do tego schorzenia w uszach, zwłaszcza w uszach środkowych.

Polega ono na wytworzeniu się różnicy ciśnień pomiędzy otoczeniem a jamą ucha środkowego w przebiegu zaburzeń wentylacji trąbek słuchowych i niemożności wyrównania ciśnień.

Kłopoty z wyrównaniem ciśnień ujawniają się podczas lotu samolotem. Najtrudniejsze jest lądowanie, może wtedy dojść do zwiększenia ciśnienia podobnie jak podczas nurkowania. Gdy mamy katar, należy udrożnić nos, najlepiej wydmuchując go lub stosując preparaty donosowe.

Poza tym dobrze jest ssać cukierki, żuć gumę, jeść pestki dyni, stosować wszystko, co zapewnia ruch żuchwą. Podczas lotu warto pić więcej napojów, jeść owoce.

dr n. med. Michał Michalik, laryngolog, Centrum Medyczne MML w Warszawie

Badania, które trzeba wykonać, gdy masz problemy z zatokami

Zapalenie zatok może często nawracać, nawet latem, a leczenie bywa nieskuteczne. Powodem może być skrzywiona przegroda nosowa, polipy w nosie, przerośnięte małżowiny nosowe lub niedrożne ujścia zatok. Aby znaleźć przyczynę, trzeba wykonać badania, na które kieruje laryngolog.

Zdjęcia RTG nie są miarodajne, dlatego często lekarze kierują pacjentów na tomografię. Jeśli powodem kłopotów jest wada budowy zatok, konieczny będzie zabieg.

Skuteczna jest operacja endoskopowa. Za pomocą endoskopu lekarz usuwa chorą tkankę i polipy, naprawia np. krzywą przegrodę (zabieg jest refundowany).

Punkcje (przebicie ściany zatoki i płukanie) lub nacięcie na twarzy oraz czyszczenie przerośniętej śluzówki nie likwidują przyczyny stanu zapalnego, dlatego stosuje się je tylko wyjątkowo.

Przydatne preparaty

Do płukania nosa przy katarze, zapaleniu zatok czy alergii zaleca się stosowanie roztworu wody morskiej, który zawiera mikroelementy (miedź i mangan) mające korzystny wpływ na śluzówkę nosa, działają antybakteryjne (np. Spray Marimer hipertoniczny, ok. 18 zł).

Krople do uszu z olejkiem czosnkowym, wyciągiem z dziurawca i wyciągiem z nagietka UCHOLEK Forte wspomagają leczenie stanów zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego (ok. 15 zł).

Vicks Sinex – to krople do nosa z aloesem i ekstraktem z eukaliptusa. Lek zaczyna działać w ciągu kilku minut i zapewnia długotrwałą ulgę w oddychaniu (ok. 13 zł).

Tabletki do ssania Herbitussin Kaszel+Gardło to kompozycja 14 naturalnych składników, wzbogacona miodem i wit. C. Łagodzą podrażnienia gardła, strun głosowych i krtani (ok. 9 zł).

DOMOWE SPOSOBY

1. Inhalacje pomogą udrożnić zatoki i zapobiec barotraumie. Wymieszaj po dwie łyżki suszonej lawendy, kwiatu czarnego bzu i owocu kopru włoskiego. Wsyp do płaskiego rondla. Zioła zalej 3 litrami zimnej wody, postaw na ogniu, przykryj, doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień i gotuj 10 minut.

Gotowy odwar pozostaw, by lekko ostygł. Gdy para nie będzie już parzyła, nachyl się nad rondlem, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj ziołową mgiełkę 10-15 minut.

2. Płukanki i okłady przyniosą ulgę przy bólu gardła podczas letniej anginy. Łyżkę suszonej szałwii zalej szklanką wrzątku, zaparzaj pod przykryciem 20 minut, następnie przecedź. Płucz gardło 3 razy dziennie.

Szałwia niszczy bakterie, działa przeciwzapalnie.

Możesz również płukać gardło naparem z rumianku bądź nagietka (działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo).

Okłady z liści kapusty przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Liście zanurz w gorącej wodzie, wyjmij, rozbij tłuczkiem do mięsa, przyłóż do szyi i owiń szalikiem. Poczekaj 20 minut.

3. Rozgrzewające kompresy – pomogą przy bólu zatok, przyniosą ulgę także przy bólu ucha towarzyszącemu np. zapaleniu ucha zewnętrznego.

Do woreczka nasyp garść grubej soli (najlepiej leczniczej, np. bocheńskiej) lub drobnego grochu. Podgrzej (np. w piekarniku, w temperaturze 60°C) i przyłóż do czoła lub do ucha na około 10 minut.

4. Odwary ziołowe – rozrzedzają wydzielinę, pomagają przy katarze oraz zatkanych ujściach zatok.

Wymieszaj łyżkę kwiatu ślazu oraz po dwie łyżeczki owoców kopru włoskiego i anyżu. Dwie łyżeczki mieszanki zalej szklanką zimnej wody. Doprowadź do wrzenia. Gotuj na wolnym ogniu 5-8 minut. Następnie zdejmij zioła z ognia, odczekaj, aby odwar ostygł i przecedź. Pij napój 3 razy dziennie lub wykorzystuj go do płukania gardła.

W jednym i drugim przypadku substancje zawarte w napoju zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa i zmniejszają katar.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również