Cytologia złuszczeniowa wykryje raka

Jakie są cele tego badania?

Cytologia złuszczeniowa – zależnie od miejsca pobrania – może spełniać dwa cele: służyć ocenie cytoonkologicznej i cytohormonalnej, tj. wykazać nowotwory bądź też zaburzenia hormonalne na podstawie wyglądu badanych komórek.

Ocenie podlegają rozmazy (wykonane na szkiełkach podstawowych) z komórek, które złuszczyły się spontanicznie, np. w płynach z surowiczych jam ciała.

Reklama

Kiedy lekarz kieruje na to badanie?

Cytologia złuszczeniowa stosowana jest najczęściej w diagnostyce zmian chorobowych szyjki macicy, układu oddechowego, płynu z jam ciała (jamy otrzewnowej, jamy opłucnowej).

Metoda ta jest szczególnie pomocna w wykrywaniu wczesnego raka szyjki macicy i umożliwia rozpoznanie przedklinicznych etapów powstawania nowotworu (karcynogenezy).

Natomiast w raku trzonu macicy badanie to ma mniejszą wartość. Na podstawie wyniku badania cytologicznego ustala się dalsze postępowanie diagnostyczne oraz terapeutyczne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej