Cukrzyca typu 2: zagrożenie dla pań otyłych

Reklama

Ta choroba to także zaburzenie hormonalne! Polega na niewłaściwym wydzielaniu lub działaniu hormonu insuliny. Jest nam on nam bardzo potrzebny do przyswajania przez komórki organizmu składników pożywienia, przede wszystkim węglowodanów (czyli cukrów), ale także białek i tłuszczów.

Jednak na skutek skłonności dziedzicznych, a także nadwagi ciała, insulina może być wytwarzana np. z opóźnieniem i dłużej niż powinna, albo w niewłaściwej ilości, zaś komórki mogą być oporne na jej działanie (tzw. insulinooporność).

To grozi w przyszłości powikłaniami i uszkodzeniem różnych tkanek i narządów (np. siatkówki oka, nerek, układu nerwowego).

Co może świadczyć o problemie?

Częste oddawanie moczu, w dużej ilości. Jest to spowodowane tym, że do obecnych w moczu cząsteczek cukru przyklejają się cząsteczki wody.

Nasilone pragnienie. Ponieważ często oddajemy mocz, chce nam się pić.

Chudnięcie pomimo zwiększonego apetytu. Gdy cukier nie dociera do komórek, tylko jest wydalany z moczem, organizm musi znaleźć sobie inne źródło energii i zaczyna ją czerpać ze spalania tkanki tłuszczowej.

Osłabienie, swędzenie skóry, pojawianie się na niej ropnych zmian.

Jak można to wyleczyć?

Jeśli cukrzyca nie jest jeszcze rozwinięta i poziom cukru we krwi odbiega od normy co najwyżej o 2-3 jednostki, lekarz może zalecić nam tylko zmianę diety oraz zwiększoną aktywność fizyczną.

W wielu przypadkach to wystarczy, by poprawił się nasz stan zdrowia! Dobrze jest jadać pokarmy powodujące stopniowy (a nie gwałtowny) wzrost cukru we krwi (o tzw. niskim indeksie glikemicznym) – np. produkty pełnoziarniste, sezonowe owoce (takie,jak jabłka, śliwki, winogrona, wiśnie) i świeże warzywa (groszek zielony, marchew).

Przy bardziej zaawansowanej cukrzycy mogą być konieczne leki doustne (np. z metforminą) lub zastrzyki z insuliny.

Pomocne badania diagnostyczne

Badanie krwi na poziom glukozy na czczo (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego) – normy to: 70 do 99 mg/dl (3,9 do 5,5 mmol/l)

Doustny test obciążenia glukozą (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego) – normy to: 70 do 99 mg/dl (3,9 do 5,5 mmol/l) na czczo oraz niższy niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l) po 2 godz. od spożycia glukozy

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej