Co się może stać, jeśli „przechodzimy” grypę zamiast ją przeleżeć?

Bez względu na to, jaki przebieg ma grypa, gdy na nią zachorujesz, powinnaś się położyć do łóżka. Walka z wirusem osłabia organizm, dlatego jakikolwiek wysiłek fizyczny także nie jest wskazany. By obniżyć gorączkę, możesz stosować środki NLPZ (kwas salicylowy, ibuprofen), powinnaś też sporo pić. Te ogólne zalecenia warto potraktować po- ważnie, bo zignorowanie gry py jest dużo groźniejsze niż zlekceważenie zwykłego przeziębienia.

Wirus gry py może zająć drogi oddechowe (efektem może być zapalenie oskrzeli, płuc, ucha albo zatok), a także zaatakować inne narządy.

Uwaga! Serce!

Reklama

Jednym z najpoważniejszych powikłań po grypie jest zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia. Może ono przebiegać stosunkowo łagodnie, ale bywa, że ma bardzo gwałtowny przebieg i może doprowadzić nawet do śmierci.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego zazwyczaj pojawiają się około dwóch tygodni (ale bywa, że jest to nawet dwa miesiące) po ustąpieniu symptomów grypy. Powodem do niepokoju są objawy takie jak ciągłe zmęczenie, stan podgorączkowy, nawracające, pogłębiające się uczucie duszności i płytki oddech. Przy niewielkim wysiłku bardzo mocno wzrasta częstotliwość uderzeń serca (kołatanie). Mogą się też pojawić zasłabnięcia i omdlenia.

Należy o takich objawach jak najszybciej powiedzieć lekarzowi, bo ich zbagatelizowanie może być groźne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia

Zobacz również