Co pomoże na kłopoty z potem

Nadpotliwość to kosmetyczny defekt, który potrafi bardzo utrudnić normalne życie.

Reklama

Masz kilka minut do wyjścia, już jesteś gotowa. Przecież dopiero co się ubrałaś, a pod pachami pojawiły się nieestetyczne plamy. Napotkanej sąsiadce wstydzisz się podać wilgotną rękę.

O tym, co dzieje się w butach lepiej nie wspominać. Każdy z nas się poci, ale nie chcemy, by inni to zauważyli. Wstydzimy się i czujemy wyjątkowo niekomfortowo.

Skąd się bierze

Niełatwo ustalić, skąd bierze się nadpotliwość. Prawdopodobnie ma podłoże genetyczne i zwykle pierwszy raz daje o sobie znać w okolicach 30. roku życia. Osoby, które skarżą się na tę dolegliwość bardzo często przyznają, że kłopoty też mają ich krewni.

Nadpotliwość mogą też powodować złe nawyki, a na pewno nasila się u osób, które żyją w ciągłym stresie. Może także być związana z niedoczynnością tarczycy, otyłością i menopauzą.

Można brać leki

Jeśli domowe sposoby nie pomagają i nie jesteś w stanie sama poradzić sobie z nadmiernym poceniem, warto skorzystać z pomocy lekarza. Za jego zgodą można przyjmować preparaty z pokrzyku.

W trudniejszych przypadkach lekarze zalecają leki hamujące czynność gruczołów potowych, np. zasypki oraz roztwory do miejscowego stosowania, które zawierają kwas borowy, zirkonium lub formalinę.

Nie zapominaj o piciu

Osoby, które bardzo się pocą, niestety często ograniczają napoje. Boją się, że dostarczanie płynów zwiększy problem. Tymczasem jest odwrotnie. Ci, którzy wydzielają dużo płynów powinni je uzupełniać, bo grozi im odwodnienie.

4 sposoby

1. Dieta. Im więcej w niej smażonych, tłustych, ostro doprawionych potraw, tym trudniej walczy się z nadmiernym poceniem. Jeśli zależy ci na efektach, odstaw też kawę, mocną czarną herbatę i napoje alkoholowe. Zastąp je wodą i herbatkami owocowymi i ziołowymi.

2. Ziołowe kąpiele. Pomogą zwalczyć przede wszystkim nadpotliwość dłoni i stóp. Można przygotować mieszankę mięty, szałwii, rumianku, kory dębu i brzozy. Zioła wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy. Mocz nogi dwa razy w tygodniu.

3. Bielizna. Wybieraj ubrania z naturalnych tkanin, które nie nasilą problemu. Na upały najlepsze są len i bawełna. Podobna zasada dotyczy skarpet. Na rynku dostępne są specjalne skarpety z jonami srebra, które działają bakteriobójczo i zapobiegają brzydkiemu zapachowi.

4. Antyperspiranty. Zwróć uwagę, by produkt, którego używasz był antyperspirantem, nie dezodorantem. Ten drugi może nie poradzić sobie z problemem. W zależności od potrzeb możesz kupić zwykły kosmetyk w drogerii lub specjalistyczny apteczny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej