Co oznaczają wyniki badania moczu

Choroby nerek wiążą się z upośledzonym wydalaniem wody i produktów przemiany materii. Odbija się to niekorzystnie na układzie krwiotwórczym, gospodarce elektrolitowej i hormonalnej. Stan naszych nerek pokazuje badanie moczu.

Ciężar właściwy. Norma: 1018-1030 g/l

Obniżony ciężar właściwy moczu świadczy o utracie ważnej funkcji, jaką jest zagęszczanie moczu. Może wystąpić przy przyjmowaniu leków moczopędnych, uszkodzeniu nerek, nadmiernym przyjmowaniu płynów.

Reklama

Podwyższony ciężar właściwy wskazuje na niedostateczne nawodnienie, np. za małą podaż płynów w czasie gorączki lub biegunki. Występuje także wtedy, gdy w moczu pojawia się białko lub glukoza.

Barwa. Urochrom – barwnik moczu

Daje żółte zabarwienie, o różnym natężeniu. Zmiana koloru moczu zależy od wielu czynników, m.in. od diety, np. po zjedzeniu buraczków, porzeczek, rabarbaru, jagód, marchewki.

Zabarwienie czerwone lub krwiste informuje o większej ilości krwinek czer wonych lub krwi w moczu i wskazuje na uszkodzenia nerek, kamienie w drogach moczowych. Brązowy kolor nadaje bilirubina, a mleczny – obecność tłuszczów, bakterii i leukocytów.

Przejrzystość

Prawidłowy mocz powinien być przejrzysty albo lekko opalizujący. Zmętnienie może oznaczać ropny stan zapalny, nowotwór pęcherza oraz obecność leukocytów i chorobotwórczych bakterii.

Odczyn, czyli pH. Norma: prawidłowa wartość 5-6 pH

Prawidłowy mocz ma odczyn lekko kwaśny. Na wynik pH mogą mieć wpływ dieta oraz niektóre choroby. Odczyn zasadowy (pH 6 i wyższe) może być u osób na diecie wegetariańskiej, a także w przebiegu chorób zapalnych dróg moczowych albo u osób cierpiących na kamicę moczową.

Bardziej kwaśne pH, poniżej 5,0, pojawia się u osób spożywających dużo mięsa, a także u innych osób w stanach gorączkowych i przy odwodnieniu organizmu.

Urobilinogen. Norma wydalania: 0-4 mg na dobę

To produkt rozkładu barwnika żółciowego – bilirubiny, rozpuszczalny w wodzie. Zwiększone wydalanie urobilinogenu może świadczyć o uszkodzeniu wątroby. Obserwuje się je po dużym wysiłku fizycznym, obfitym posiłku i u osób z zaparciami.

Zapach

Prawidłowy mocz ma zapach lekko kwaśny. Zapach może się zmieniać pod wpływem diety albo chorób. Zmianę zapachu powodują takie produkty jak czosnek, chrzan i witaminy z grupy B.

W przypadku nieskutecznie leczonej cukrzycy mocz ma zapach owocowy, a przy wysokim poziomie cukru we krwi można wyczuć zapach acetonu. Przy zakażeniu dróg moczowych wyczuwa się zapach amoniaku (z rozkładu mocznika).

Gdy oddajesz mocz do analizy

PRZEDTEM: dobę wcześniej nie pij alkoholu, kawy, nie jedz buraków, jagód, rabarbaru.

JAK GO POBRAĆ: umyj ręce oraz okolice intymne. Do badania potrzebny jest środkowy strumień. Oddaj mocz do plastikowego pojemnika (do kupienia w aptece). Powinnaś trzymać go w chłodnym miejscu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej