Co oznacza ból w piersiach

O czym świadczą konkretne dolegliwości? Z którą z nich należy bezzwłocznie udać się do lekarza, a która nie jest powodem do zdenerwowania? Dowiedz się więcej na temat swojego ciała!

Zdjęcie

Skierowanie na mammografię może wystawić ginekolog. /Arch./Fotolia
Skierowanie na mammografię może wystawić ginekolog.
/Arch./Fotolia

Bóle piersi to problem wielu kobiet. Większość od razu podejrzewa, że może to być nowotwór, jednak rak z reguły nie boli i właściwie nie daje żadnych objawów.

Reklama

Najlepiej można go wykryć przez dotyk, tzw. badanie palpacyjne. Każdą niepokojącą zmianę powinien natychmiast zbadać lekarz ginekolog lub onkolog!

Guzek nowotworowy może się rozwinąć w każdym miejscu piersi. Zwykle ma nieregularne kształty, jest silnie zespolony z podłożem i nie daje się przesuwać względem sąsiadujących tkanek.

Najczęściej bóle piersi związane są z cyklem miesięcznym. Na 3-4 dni przed krwawieniem występuje w organizmie duże stężenie hormonów – estrogenów i prolaktyny.

Wówczas pojawia się obrzmienie piersi, ich bolesność i nadwrażliwość na dotyk. Dolegliwości ustępują wraz z nadejściem menstruacji.

Ból piersi zależny od cyklu miesiączkowego

Jeśli jednak ból uaktywnia się na 1-2 tygodnie przed miesiączką, towarzyszą mu obrzęki rąk oraz nóg, bóle brzucha i nudności, świadczy to zwykle o zaburzeniach hormonalnych.

W tym przypadku również należy zgłosić się do lekarza ginekologa albo endokrynologa.

Rozchwianie hormonów powoduje czasem tzw. mastalgię. Jest to ból piersi zależny od cyklu miesiączkowego (ale też przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej – HTZ). Jeżeli dodatkowo występuje także obrzęk piersi, mówimy o mastodynii. Obie te przypadłości są wskazaniem do wykonania USG i mammografii, ponieważ spodziewany w takich przypadkach nadmiar estrogenów zwiększa prawdopodobieństwo powstania nowotworów piersi oraz macicy.

Torbiele są gładkie, okrągłe i miękkie

Nierzadko rozwijają się także torbiele, które zależnie od fazy cyklu miesiączkowego powiększają się lub zmniejszają. One również mogą być przyczyną uciążliwego bólu, zwłaszcza przed menstruacją. Torbiele są gładkie, okrągłe i miękkie.

Mają płynne wypełnienie i przesuwają się pod wpływem dotyku. Zaczynają rosnąć w okresie menopauzy. Wtedy bywają duże i bolesne, ale na szczęście bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. U młodszych kobiet wyczuwalne guzki i zgrubienia często okazują się gruczolakami lub gruczolako-włókniakami.

To fragmenty gruczołu sutkowego, które odłączyły się od reszty piersi. Guzki te są twarde, gładkie, ruchome (przesuwają się pod skórą względem otaczających tkanek) i z reguły nie bolą. Zawsze trzeba je zdiagnozować, ponieważ mogą być niebezpieczne. Najczęściej bada się je i wycina pod mikroskopem.

Objawy ciąży

Powiększenie piersi i ich różnie dolegliwości, zależne od zwiększonego wydzielania hormonów przez przysadkę, jajniki i łożysko, są pierwszymi objawami ciąży. Nasilenie bolesności ma miejsce w terminie normalnie oczekiwanej miesiączki.

W drugim trymestrze ciąży objawy stopniowo ustępują. Ból zgłasza duża część matek karmiących. U niektórych dochodzi również do pęknięcia lub zapalenia brodawek.

Czasem stanem zapalnym objęta bywa część gruczołu sutkowego. Pierś jest nabrzmiała, zaczerwieniona, a pod palcami wyczuwalny jest twardy guzowaty naciek. Może też wystąpić wysoka gorączka. W takiej sytuacji trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza, który prawdopodobnie przepisze antybiotyk i dodatkowo natnie powstały ropień.

GP

Wykrycie nowotworu

Mammografia zalecana jest po 35. r. ż. Dzięki niej możliwe jest uwidocznienie mikrozwapnień, których rozpoznanie ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce raka sutka. Kobiety obciążone genami BRCA1 i BRCA2 powinny zdecydować się na rezonans magnetyczny, w którym nie wykorzystuje się szkodliwego promieniowania rentgenowskigo.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Kurier TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej