Co może oznaczać kłucie w klatce piersiowej?

To wcale nie musi być problem z sercem, ale... z żołądkiem lub kręgosłupem.

Pani Katarzyna przyszła do mnie zaniepokojona. Oznajmiła, że ostatnio często zdarzały jej się kłucia serca i wskazała lewą stronę klatki piersiowej.

– Ależ tu nie ma serca! – stwierdziłem. – Ono leży w środkowej części klatki piersiowej, tuż za mostkiem. Jest jedynie skierowane węższym końcem w lewą stronę. – To co się tam znajduje? – Chronione przez żebra płuca, opłucna, górna część układu oddechowego i pokarmowego. Stąd rozchodzą się mięśnie i nerwy, które mają początek w rdzeniu kręgowym. Na wysokości serca jest też piersiowy odcinek kręgosłupa. Gdy któraś z tych części źle funkcjonuje, może dawać znać bólem, że jest przeciążona.

Reklama

– Ale ja naprawdę tam coś czułam – upierała się pacjentka. – Ja tego nie podważam – odparłem. – Jednak musimy wziąć pod uwagę wiele przyczyn. Poza tym tydzień temu robiliśmy EKG i wszystko było w porządku. – No to co mnie tak bolało... – dociekała dalej. – A może ostatnio pani się czymś zmęczyła? – zapytałem. – No tak, sprzątałam całe mieszkanie po malowaniu i myłam okna – przyznała się.

– Zapewne kłucie w klatce piersiowej było spowodowane przeciążeniem mięśni – wyjaśniłem. – To nerwoból mięśniowy, który minie, kiedy pani odpocznie i nie będzie się tak męczyć. Tuż po wysiłku fizycznym proszę wziąć ciepłą kąpiel lub iść na masaż relaksujący. – To nerwy mogą też spowodować takie dolegliwości? – zdziwiła się.

Ból w okolicy serca niekiedy jest spowodowany drobnymi uszkodzeniami nerwów znajdujących się między żebrami

To one są przyczyną nerwobólów. Może dojść do nich wskutek urazu, przeciążenia ćwiczeniami, podnoszenia ciężarów lub stanu zapalnego. Ulgę dają wówczas leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty.

Kłucia pojawiają się nawet w czasie przeziębienia. – Kiedy tak się dzieje? – Dolegliwości nasilają się przy podwyższonej temperaturze i suchym, męczącym kaszlu i uszkodzeniach chrząstek żebrowych, które są skutkiem stanu zapalnego. Przyczyną bywa również ciągły stres, podczas którego, oprócz kłucia, możemy mieć kłopoty z oddychaniem. Konieczny jest wtedy relaks.

Przy bólach w okolicy serca bierze się nawet pod uwagę przejedzenie.

– Jaki to ma związek? – Gdy żołądek jest przepełniony, uciska przeponę, czyli błonę oddzielającą jamę brzuszną od klatki piersiowej. Ta kurczy się, a gdy chce się rozprostować, nie ma miejsca i naciska tkanki. Dlatego najlepiej nie najadać się do syta.

Takie problemy mają szczególnie osoby z chorobami układu pokarmowego, np. refluksem przełykowo-żołądkowym, który wymaga specjalistycznego leczenia, a niekiedy operacji.

A gdy przyczyną są zwyrodnienia kręgosłupa, bólowi często towarzyszy drętwienie lewej ręki, aż do małego i serdecznego palca. – A kiedy te dolegliwości świadczą o poważnej chorobie? – drążyła pani Katarzyna. – Na przykład, gdy oprócz kłującego bólu, mamy duszności. Tak objawia się np. odma opłucnowa, gdy do jamy, w której znajdują się płuca, przedostanie się powietrze.

Kłucie w klatce piersiowej najczęściej nie ma związku z mięśniem sercowym? – upewniała się pacjentka

– Ależ nie! Czasami właśnie tak się zdarza. Ból, który pojawia się nagle w okolicy mostka i promieniuje do szyi, obu barków, do lewej łopatki i w kierunku dołka sercowego, może oznaczać zapalenie osierdzia, czyli podwójnej, workowatej błony obejmującej serce.

Natomiast gdy dolegliwości w klatce piersiowej odczuwamy podczas wysiłku, możemy mieć do czynienia z chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego. Promieniują do żuchwy, rąk, nasilają się przy gwałtownej zmianie temperatur (np. po wyjściu z ciepłego mieszkania na dwór). Dlatego choć zwykle kłucia w okolicy sercu są niegroźne, dopóki nie poznamy przyczyn, nie wolno ich lekceważyć.

MOŻE TO REFLUKS

ZWIERACZ (1), czyli mięsień położony między przełykiem (2) a żołądkiem (3), kurczy się, aby poł- knięty pokarm i sok żołądkowy się nie cofały. Gdy zwieracz jest niewydolny, pokarm i sok wracają, powo- dując pieczenie, kłucie i ból (4).

Grzegorz Borstern, internista

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej