Co może być przyczyną swędzenia skóry?

Świąd, czyli swędzenie skóry, zazwyczaj wywołują: ugryzienie owada, drażniące tkaniny, zimno lub gorąco. Poza tym nasila go stres i zmęczenie.

Nie lekceważ wysypki!

Świąd może też jednak towarzyszyć poważnym schorzeniom. I tak na przykład, kiedy swędzi nas skóra na łydkach i przedramionach, a dodatkowo dokuczają osłabienie, brak apetytu oraz ból w stawach, może to świadczyć o przewlekłym zapaleniu wątroby.

Jeśli czujemy swędzenie w okolicach pochwy, może to oznaczać zakażenie grzybicze. Jeśli skóra nas swędzi z powodu przesuszenia, a balsam nie pomaga – zbadajmy tarczycę.

Reklama

Powodem niedostatku wilgoci w naskórku bywa bowiem niedoczynność tarczycy.

Świąd może ponadto świadczyć m.in. o przewlekłej niewydolności nerek, niektórych chorobach zakaźnych, wenerycznych, neurologicznych i nowotworach, np. gruczołu krokowego, raka jajnika czy płuc. Swędzenie sromu i odbytu z kolei to objaw cukrzycy.

Drapanie się to odruch naturalny, lecz szkodzi skórze, bo prowadzi do przedostania się do niej chorobotwórczych drobnoustrojów.

Na świąd zaleca się używanie leków antyhistaminowych, a także kremów zawierających substancje chłodzące. Aby przynieść skórze ulgę, kąp się w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie. Kojąco na podrażnienia wpływa też alantoina oraz witaminy A i E.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej