Co mówi Twoja twarz? Przez nią organizm wysyła sygnały

Organizm może wypisywać na niej informacje o tym, że w jakiejś jego części toczy się proces chorobowy. Spójrz w lustro. Uważnie przyjrzyj się swemu odbiciu. Popatrz na oczy, usta, nos, cerę. Wszystko w porządku?

Warto od czasu do czasu dokładnie przyjrzeć się swojemu obliczu. Sprawdzić, czy nie pojawiły się na nim jakieś zmiany, np. opuchlizna, przebarwienia.

Bardzo ważny jest kolor skóry. Przy słomkowym warto wykonać morfologię. Sygnalizuje on często niedobór witaminy B12. Jej brak można podejrzewać zwłaszcza wtedy, gdy słomkowej buzi towarzyszą bóle w nadbrzuszu, pieczenie języka stany depresyjne.

Reklama

Niedobór tej witaminy może być związany z innymi problemami zdrowotnymi.

Szarawe zabarwienie może się pojawić u osób niedotlenionych, z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i u palaczy (u nich zresztą POChP występuje najczęściej). Wskazane u nich jest badanie spirometryczne. Twarz blada wskazuje na anemię lub niskie ciśnienie, zdarza się przy chwilowych spadkach ciśnienia.

Jeśli twarz robi się czerwona, może to świadczyć o skokach ciśnienia; jeżeli purpurowieje tylko w silnych emocjach, nie jest to niepokojące. Gdy utrzymującemu się zaczerwienieniu towarzyszy też zaczerwienienie spojówek, wymaga to badań kardiologicznych – takie objawy daje choroba krążenia, zwana przewlekłym sercem płucnym.

Z kolei zaczerwienienie w postaci symetrycznych plam na nosie i policzkach, przypominających kształtem motyla, to jeden z objawów tocznia.

Przebarwienia w postaci plam

Jeśli są brązowe, niesymetryczne i pojawiają się głównie na czole i policzkach, mogą to być plamy wątrobowe. Warto wtedy zrobić badania krwi pod katem prób wątrobowych. Odstawić kawę, alkohol, tłuszcze, ostre przyprawy, pokarmy wzdymające.

Plamy symetryczne, pojawiające się też na górnej wardze, świadczą o zaburzeniach hormonalnych. Obrzęk twarzy. Niewielki, ale utrzymujący się stale, świadczy m.in. o niedoczynności tarczycy. Znika po zażywaniu hormonu tarczycy – tyroksyny.

Lekki i stały obrzęk, któremu towarzyszą duszności i/lub puchnięcie nóg (zazwyczaj w okolicy kostek) oraz częste wstawanie w nocy do toalety, świadczy o niewydolności krążenia i gorszej pracy serca. Gdy obrzękowi twarzy towarzyszy bladość, wizyty w toalecie są częste, ale mocz oddajesz z trudem – sugeruje to chorobę nerek.

Bardzo niebezpieczne jest puchnięcie tylko górnej wargi. To obrzęk Quincke’go! Może oznaczać zagrożenia dla życia (np. ostrą reakcje alergiczną). Jak najszybciej szukaj pomocy!.

Gdy brakuje witamin

B12. Jej niedobór może świadczyć o takich dolegliwościach, jak: zespół złego wchłaniania, zaburzenia pracy jelit, niedokwasocie. Zapotrzebowanie na B12 rośnie podczas doustnej antykoncepcji. Zdarza się, że niedoborom winna jest po prostu zła dieta.

W takiej sytuacji trzeba do niej wprowadzić wątróbkę, ryby, jaja i sery, kiełki pszenicy, drożdże. Jeśli spożywanie tych bogatych w B12 produktów nie pomoże, warto porozmawiać z lekarzem, dlaczego ta witamina „ucieka” z organizmu.

B2. Jej niedobór może się ujawnić w postaci tzw. zajadów, czyli bolesnych, pękających zmian w kącikach ust. Witaminy B2 dostarcza wątróbka, twaróg, ser żółty, jaja.

Drobne, ważne objawy

• Czerwony czubek nosa. Może świadczyć o problemach z zastawka mitralną.

• Ciemne włoski na twarzy. Towarzyszą zaburzeniom hormonalnym np. zespołowi policystycznych jajników.

• Blade wargi. Wskazują na anemię, zwłaszcza gdy towarzyszy im szybkie bicie serca i blade spojówki.

• Worki pod oczami. Mogą świadczyć o zaburzeniach w pracy nerek.

• Cienkie brwi. Jeśli się nagle zmniejszyły, a Ty utyłaś, prawdopodobnie masz niedoczynność tarczycy.

Dr Marek Domański, lekarz rodzinny:

Czasem jeden rzut oka na twarz pacjenta pozwala stwierdzić, co mu dolega. Lekarze nazywają to „rozpoznaniem ulicznym” lub „uliczną diagnozą”. Wprawny lekarz może określić, czy chory cierpi np. na nadczynność czy niedoczynność tarczycy, anemię lub niektóre schorzenia wątroby.

Oczywiście taka diagnoza nie jest wiążąca, wymaga potwierdzenia za pomocą badań i wywiadu lekarskie- go, ale pierwsze wrażenie bardzo często jest trafne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej