Co jest przyczyną problemów z błędnikiem?

Kręci ci się w głowie? Zwykle jest to błaha i chwilowa dolegliwość. Ale niekiedy objaw poważnej choroby

Na zawroty głowy cierpi aż 25 proc. ludzi. Zarówno młodych, jak i starszych. Jeśli są sporadyczne, niezbyt silne, przyczyną może być np. migrena, stres, panika, choroba lokomocyjna, niskie ciśnienie i... złe okulary.

Gdy nie można utrzymać równowagi, zawroty są silne i częste, trzeba zgłosić się do lekarza, aby wykryć przyczyny.

Chory błędnik

Reklama

Powoduje około 50 proc. przypadków tej dolegliwości. Może to być zapalenie błędnika (bakteryjne, wirusowe), podczas którego pojawia się też oczopląs, nudności, zaburzenia słuchu.

Podobne objawy (i szumy uszne) towarzyszą chorobie Meniere´a, którą wywołuje nadmiar płynu w błędniku. Trzeba zrobić wówczas badanie uszu, tomografię lub rezonans.

Wina mózgu

Migrena. Oprócz zawrotów głowy odczuwamy silny ból, nudności, nadwrażliwość na ostre światło i dźwięki.

Guz mózgu. Nie można go wykluczyć, gdy zawroty są nagłe i silne. Szczególnie, jeśli mamy też napadowe bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia.

Udar. Kiedy do zawrotów dołącza drętwienie jednej części ciała, opadanie kącika ust, kłopoty z mówieniem, natychmiastowa pomoc lekarza może uchronić nas przed daleko idącymi konsekwencjami udaru.

Z kolei podczas upału zdarza się udar cieplny. Do zawrotów dołączają się skurcze mięśni, osłabienie, nadciśnienie i szybki puls, temperatura. A także wymioty, nudności, dreszcze. Chorego kładziemy w cieniu z uniesionymi nogami, schładzamy kompresami, wodą, dajemy napoje. W przypadku utraty przytomności wzywamy lekarza.

Gdy hormony wariują

Tarczyca. Zaburzenia równowagi wywołuje zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność (częściej zdarzają się przy niedoborze hormonów tarczycy). Najczęściej zawroty idą w parze z osłabieniem koncentracji, zmęczeniem, osłabieniem. A także obniżeniem nastroju, wypadaniem włosów, łamliwymi paznokciami, przesuszoną i cienką skórą.

Do postawienia diagnozy niezbędna jest wizyta u endokrynologa, który zleci badanie krwi oznaczające poziom hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4). Menopauza. Spadek żeńskich hormonów może dawać się wtedy we znaki i powodować oprócz zawrotów głowy uderzenia gorąca, nadmierną potliwość (tzw. zlewne poty) oraz rozdrażnienie.

Zaburzenia krążenia

Anemia. Niedobór hemoglobiny obecnej w krwi objawia się osłabieniem, zmęczeniem i sennością, uczuciem zimna i rozdrażnieniem. Diagnozę potwierdzi badanie (morfologia) krwi.

Miażdżyca.

Powoduje nie tylko zaburzenia pracy układu krążenia, rytmu serca, skoki ciśnienia, ale i zawroty. Zwężone tętnice nie dostarczają do mózgu tlenu i innych składników odżywczych. Szczególnie groźne jest zwężenie tętnic szyi. Warto zbadać poziom cholesterolu, wykonać USG lub badanie dopplerowskie tętnic szyjnych.

Ucisk na naczynie krwionośne. Zdarza się właśnie w kręgosłupie szyjnym, gdzie zwyrodniałe kręgi blokują nerw lub tętnice w szyi. Powoduje to zarówno zawroty głowy, jak i ból oraz sztywnienie karku. Wykonuje się wtedy RTG kręgosłupa, a lekarz zleca fizjoterapię, ćwiczenia i pływanie.

Konsultacja: dr n. med. Krystyna Knypl, internista

Co się dzieje w uchu

Orientację w przestrzeni zapewnia błędnik, w którego skład wchodzi m.in. ślimak wypełniony płynem. Znajduje się on w uchu środkowym obok błony bębenkowej i kosteczek słuchowych: kowadełka, strzemiączka, młoteczka, które przenoszą drgania akustyczne. Nerwy dochodzące do ślimaka wysyłają informacje o położeniu ciała z błędnika do mózgu i móżdżka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej