Ciągle zmęczona? Zbadaj nerki!

Na co dzień niewiele o nich myślimy. Problemy z nerkami uważamy za coś, co przytrafia się głównie osobom starszym i schorowanym. Tymczasem kamica dotyka także 30-, 40-latków!

Reklama

Mówi się, że nawet 5 milionów osób w naszym kraju ma chore nerki. Często nie zdają sobie one z tego sprawy, nie dlatego, że lekceważą swoje zdrowie, ale z powodu braku niepokojących objawów. Faktem jest, że nerki to bardzo „ciche” narządy.

Wyraźne dolegliwości (krew w moczu, silny ból w boku, zapach mocznika z ust) zwykle pojawiają się dopiero wtedy, gdy zmiany w nerkach są już poważne. Nie znaczy to, że nie da się zawczasu wykryć problemu.

Takim „nerkowym” objawem może być np. przewlekłe zmęczenie. Specjalista wyjaśnia, co jeszcze może niepokoić, a także jak na co dzień dbać o nerki.

Mówi się, że nawet 5 milionów osób w naszym kraju ma chore nerki. Często nie zdają sobie one z tego sprawy, nie dlatego, że lekceważą swoje zdrowie, ale z powodu braku niepokojących objawów. Faktem jest, że nerki to bardzo „ciche” narządy.

Wyraźne dolegliwości (krew w moczu, silny ból w boku, zapach mocznika z ust) zwykle pojawiają się dopiero wtedy, gdy zmiany w nerkach są już poważne. Nie znaczy to, że nie da się zawczasu wykryć problemu. Takim „nerkowym” objawem może być np. przewlekłe zmęczenie. Specjalista wyjaśnia, co jeszcze może niepokoić, a także jak na co dzień dbać o nerki.

Zwróć uwagę na... 4 „niewinne” sygnały ostrzegawcze

1. Przyrost masy ciała

Co jest tego powodem:

– w następstwie zaburzonej pracy nerek załatwiasz się rzadziej, np. tylko 3–4 razy dziennie, lub ilość oddawanego moczu jest mniejsza, niż zwykle;

– dochodzi do zatrzymywania wody w tkankach – mogą pojawiać się u ciebie obrzęki dłoni i stóp lub tzw. worki pod oczami;

– większa ilość wody, która nagromadziła się w organizmie prowadzi do wzrostu wagi ciała.

2. Silny świąd

Co jest tego powodem:

– niewłaściwa praca nerek powoduje, że krew jest gorzej oczyszczana z produktów przemiany materii oraz z toksyn;

– w następstwie tego zmienia się jej skład – m.in. rośnie stężenie tzw. kreatyniny lub fosforanów wapnia;

– te krążące we krwi związki mogą podrażniać zakończenia nerwowe w skórze;

– powoduje to nieprzyjemne odczucie swędzenia (tzw. mocznicowy świąd skóry).

3. Problemy ze skórą

Co jest tego powodem:

– niewydalane na zewnątrz razem z moczem produkty przemiany materii (np. mocznik, kwas moczowy) krążą we krwi i mogą gromadzić się w skórze i zmieniać jej zabarwienie;

- problemy z nerkami mogą powodować również niedokrwistość;

– skóra nabiera ziemisto-brunatnego odcienia;

– może być sucha, łuszcząca się, blada, pokryta białawym nalotem (tzw. szron mocznicowy).

4. Skąpomocz

Co jest tego powodem:

– oddawanie niewielkiej ilości moczu może być wynikiem uszkodzenia miąższu nerek (a dokładnie tzw. nefronów) w następstwie silnych lub powtarzających się stanów zapalnych w układzie moczowym (pęcherzu, nerkach);

– na skutek zaburzeń w procesie filtracji, ilość oddawanego w ciągu dnia moczu może zmniejszyć się nawet do zaledwie 500 ml (ok. 2 szklanki).

5 prostych nawyków, które pomogą uniknąć problemów

8 szklanek wody wypijaj co dnia. Dzięki temu zwiększysz ilość wytwarzanego moczu i nasilisz jego przepływ w drogach moczowych. W rezultacie kamienie nie będą się formowały.

7 razy dziennie oddawaj mocz. Częste opróżnianie pęcherza zapobiega zastojowi moczu, zbieraniu się osadu i powstawaniu kamieni. To nie musi być dokładnie 7 razy dziennie, ale kilka – tak.

5 g soli używaj maksymalnie co dzień. Nadmiar soli w codziennej diecie to... cięższa praca nerek. Narządy te bowiem zajmują się jej wydalaniem. Pamiętaj, że na dozwolone 5 g składa się także sól występująca np. w serkach.

2 lata - co tyle kontroluj ich kondycję. Aby sprawdzić, w jakiej kondycji są narządy, wystarczy zrobić 2 proste badania: moczu na obecność białka i krwi na poziom kreatyniny (na NFZ ze skierowaniem od lekarza POZ).

Ćwicz codziennie. Zastanawiasz się, jaki związek ze zdrowiem nerek może mieć aktywność fizyczna? Wbrew pozorom, ogromny! Dzięki regularnym ćwiczeniom zapobiegasz nadwadze, która jest jednym z ważniejszych czynników rozwoju kamicy (bo sprzyja nadciśnieniu i cukrzycy, a w konsekwencji zaburzeniu pracy nerek).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej