Chrapiesz? Uważaj na serce!

Samo nie jest chorobą. Ale gdy chrapaniu towarzyszy obturacyjny bezdech senny, stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego nie lekceważmy go!

Zdjęcie

Chrapanie może być groźne dla życia /123/RF PICSEL
Chrapanie może być groźne dla życia
/123/RF PICSEL

Im bardziej wiotkie mięśnie, tym częściej mamy problem z chrapaniem. To dlatego skarżą się na nie zwykle osoby starsze, kobiety po menopauzie oraz w ciąży, kiedy to wysokie stężenie progesteronu obniża napięcie mięśni.

Na chrapanie bardziej narażone są też osoby otyłe, pijące alkohol przed snem, a także sięgające po środki nasenne.

Reklama

Gdy chrapiemy

Zwiotczałe tkanki gardła zapadają się do środka, zwężając drogi oddechowe i utrudniając tym samym przepływ powietrza.

Dodatkowa bariera w postaci skrzywionej przegrody nosowej czy przerośniętego języczka może sprawić, że powietrze nie będzie miało którędy przepłynąć – i dojdzie do tzw. obturacyjnego bezdechu sennego.

Niebezpieczny, bo...

Chwilowy nawet bezdech wpływa źle na wszystkie układy w organizmie! Może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej, arytmii, a nawet nagłego zgonu sercowego!

Gwałtowne zmiany cyklu pracy serca wywołują migotanie przedsionków, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Bezdech senny może być też przyczyną chronicznego zmęczenia – nie dochodzi bowiem przy nim do fazy snu głębokiego, a organizm nie jest dostatecznie dotleniony. Zwiększa to naszą drażliwość w ciągu dnia oraz obniża zdolność koncentracji.

Jak leczyć bezdech?

Po pierwsze – zadbaj o pra widłową wagę. Po drugie – koniec ze spaniem na plecach. Pozycja ta ewidentnie sprzyja opadaniu języka do gardła. Po trzecie, wybierz się do laryngologa.

Jeśli przyczyna leży w budowie aparatu nosowego, często wystarczy niewielki zabieg (np. plastyka podniebienia), by problem znikł. Czasem konieczne jest zastosowanie podczas snu specjalnych aparatów do oddychania.

KS

Gdy chrapie dziecko

Jeśli powodem nie jest zatykający nos katar, na pewno warto przyjrzeć się chrapaniu bliżej.

Może to być bowiem przerost trzeciego migdałka, wiotkość krtani, krzywa przegroda nosowa lub alergia, na skutek której dochodzi do silnego obrzęku błony ślu zowej nosa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jeśli odczuwamy swędzenie i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie srom jest czerwony, a często także opuchnięty. Taka sytuacja ma miejsce, gdy doszło do zakażenia pochwy lub jej podrażnienia. więcej