​Choroby tropikalne - co nam grozi w tropikach?

Choroby tropikalne to grupa chorób, które występują wyłącznie lub ze szczególnym nasileniem w krajach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym.

Zdjęcie

Najlepszą ochroną przed chorobami tropikalnymi są szczepionki /123/RF PICSEL
Najlepszą ochroną przed chorobami tropikalnymi są szczepionki
/123/RF PICSEL

Choroby te są mocno zróżnicowane, ze względu na różny zasięg terytorialny, odmienne czynniki je wywołujące (wirusy, bakterie, pasożyty), a także odmienne sposoby, w jakie może dojść do zakażenia. Ich występowanie jest związane ze sprzyjającymi warunkami klimatycznymi w tropikach, ale duże znaczenie mają też często warunki sanitarne i socjoekonomiczne.

Przykłady chorób tropikalnych:

Malaria (zimnica): groźna dla życia choroba pasożytnicza, na ludzi przenoszona przez samice komara widliszka. Jest to najczęściej występująca choroba zakaźna w skali światowej. Profilaktyka polega na unikaniu ukąszeń komarów (repelenty, moskitiery) i prewencyjnym stosowaniu leków przeciwmalarycznych przed wyjazdem w zagrożone rejony.

Reklama

Dur brzuszny: ostra zakaźna choroba bakteryjna. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową (niemyte owoce czy warzywa, brudna woda). Objawy mogą mieć różne nasilenie i zróżnicowany charakter: bóle głowy, wyczerpanie, narastająca gorączka, biegunki lub zaparcia, plamista wysypka;  bez odpowiedniego leczenia powikłania mogą prowadzić do śmierci. 

Oprócz zwracania uwagi na spożywane posiłki i napoje i ich odpowiedni sposób przygotowania, można zastosować szczepionkę przeciwko tej chorobie.

Cholera: ostra choroba przewodu pokarmowego, wywoływana przez bakterię Vibrio cholerae. Ryzyko zakażenia jest niewielkie (rośnie w rejonach występowania ewentualnych epidemii tej choroby). Objawia się wodnistą biegunką, która nieleczona może mieć poważne następstwa związane głównie z odwodnieniem. Zapobieganie polega na zachowaniu zasad higieny, dostępna jest też szczepionka przeciwko cholerze.

Żółta febra (żółta gorączka): choroba wirusowa, na człowieka przenoszona przez komary. Może przybierać różne postacie, od łagodnej po zagrażającą życiu. Objawy są zróżnicowane; często występuje żółtaczka, od której pochodzi nazwa choroby. Zaszczepienie się przeciwko żółtej febrze jest wymagane przy wyjeździe do niektórych krajów, zwłaszcza afrykańskich.

Przed wyjazdem w tropiki, jeszcze zanim spakujemy walizki, warto dowiedzieć się, jakie choroby mogą nam zagrozić podczas wakacyjnych wojaży i jak możemy się przed nimi zabezpieczyć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej