Choroby reumatoidalne. Jak żyć z chorobą?

Mimo ogromnego postępu medycyny, schorzenia reumatyczne wciąż są nieuleczalne. Dlatego tak ważna jest umiejętność radzenia sobie w codziennym życiu i spowolnienie choroby.

U dotkniętych reumatyzmem dobre dni mieszają się z gorszymi. Czasami ból jest nie do zniesienia i uniemożliwia nawet proste czynności, w inne dni chory czuje się znakomicie i może góry przenosić.

Pomimo tej huśtawki należy zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, tak, aby zachować ruchomość i nie dopuścić do osłabienia siły mięśniowej.

Reklama

Stawy zawsze powinny być odciążone. Nie wolno też obarczać ich nadmiernymi kilogramami (np. dźwiganiem dzieci czy zakupów). Warto też pilnować własnej wagi, aby nie przytyć, bo każdy kilogram więcej to dodatkowe obciążenie dla stawów.

W miarę możliwości jak najdłużej trzeba zachować niezależność. Jednak jeśli niezbędna jest Ci pomoc, naucz się o nią poprosić. Korzystaj też z udogodnień poprawiających sprawność.

Prawidłowe żywienie

Dietetycy radzą, aby w chorobach reumatycznych spożywać więcej tłustych ryb (łosoś, makrela, śledzie, sardynki). Zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3, które działają przeciwzapalnie.

W zmniejszaniu obrzęków pomogą owoce jagodowe. Do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego potrzebne są pomarańczowe warzywa. Do potraw dodawaj imbir.

Blokuje on wytwarzanie prostaglandyn, powodujących zapalenie. Dania posypuj siemieniem lnianym, które działa przeciwzapalnie. Z kolei przeciwbólowe właściowości wykazują pieprz cayenne, kurkuma i seler naciowy.

Badacze odkryli, że chorobom reumatycznym mogą sprzyjać: kukurydza, pszenica, owies, żyto, mleko krowie, wieprzowina, pomarańcze, jaja, wołowina, kawa, sery, grejpfruty, cytryny, pomidory i soja. Zrezygnuj z nich!

Słowniczek terminów

Autoimmunologia – inaczej: autoagresja komórek. Sytuacja, w której organizm rozpoznaje własne tkanki jako obce i zaczyna z nimi walczyć.

Tkanka łączna – jej zadaniem jest przede wszystkim łączenie i powiązanie innych tkanek, utrzymywanie kontaktu między nimi i transport wewnątrz organizmu.

Czynnik reumatoidalny – przeciwciało atakujące własne komórki. Wykrywa się go we krwi. Zapalenie idiopatyczne – termin pochodzi z greckiego, gdzie idios znaczy własny, a pathos cierpienie, czyli: cierpienie samo z siebie, bez poznanej przyczyny.

NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne. Czasami używa się nazwy NSLPZ, z ang. non-steroidal anti-inflammatory drugs.

Częste pytania

1. Jakie stawy chorują najczęściej?

Zwyrodnienie może dotknąć każdego stawu. Najczęściej rozwija się w tych uprzednio uszkodzonych w wyniku np. procesu zapalnego, złamania lub wady wrodzonej.

2. Czy może pomóc mi masaż i zabieg u kręgarza?

Terapie manualne w niektórych przypadkach zapalenia stawów czasowo zmniejszają sztywność i ból. Jednak z takich zabiegów, zwłaszcza kręgarskich, można korzystać dopiero po konsultacji z reumatologiem.

3. Co to jest osteotomia?

To zabieg polegający na przecięciu i późniejszym zespoleniu kości w innym położeniu. Stosuje się przy zmianach zwyrodnieniowych kolana.

4. Pracuję w chłodni. Czy grozi mi reumatyzm?

Nie. Schorzenia reumatyczne nie są spowodowane zimnem i wilgocią, jak jeszcze do niedawna uważano. Zużycie chrząstki stawowej i jej uszkodzenie z powodu zapalenia występuje w każdym klimacie.

5. Co to jest synowektomia?

To rodzaj operacji chirurgicznej. Polega na usunięciu błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Operacje tego typu wykonuje się głównie u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

6. Czy małe dziecko może mieć reumatyzm?

Niestety tak. Choroba może wystąpić nawet u niemowlaka! Szacuje się, że ok. 7 proc. chorych to właśnie dzieci.

To się należy z NFZ

Leczeniem schorzeń reumatologicznych zajmuje się reumatolog. Gdy chcemy skorzystać z bezpłatnej wizyty specjalisty, potrzebujemy skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na wizytę w dużych ośrodkach czeka się nawet kilka miesięcy. Skierowanie potrzebne jest również do szpitala (od lekarza POZ, bądź specjalisty). NFZ refunduje implant stawu, pobyt w szpitalu i rehabilitację pooperacyjną. Niestety, na zabieg czeka się nieraz rok.

Leki z ograniczeniem

Nie wszystkie farmaceutyki wykorzystywane w leczeniu chorób reumatycznych są refundowane. Nowoczesne leki biologiczne są dostępne dla chorych w ramach programów terapeutycznych. Lekarze mogą też występować do NFZ o zgodę na niestandardową terapię.

Sanatoria

Mając schorzenia reumatyczne, raz na 18 miesięcy można dostać skierowanie na bezpłatne leczenie w sanatorium. Otrzymują je pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych. W placówkach stosowane są kąpiele w wywarze z jałowca, igliwia, siana, ciepłe i zimne, bicze wodne, masaże, ćwiczenia usprawniające stawy.

Zastosowanie głębokiego ciepła (okłady z parafiny czy nagrzewanie polem elektromagnetycznym o wysokiej częstotliwości) łagodzi przewlekłe procesy zapalne. Zabiegi elektryczne, np. prądy diadynamiczne (DD) lub interferencyjne, pozwalają wygasić przewlekłe zespoły bólowe.

Efekt przeciwzapalny wywiera także zastosowanie fal ultradźwiękowych, pola magnetycznego o niskiej częstotliwości i naświetlania promieniami lasera biostymulacyjnego. W leczeniu chorób reumatycznych specjalizuje się m.in. uzdrowisko Busko-Zdrój, Sopot i Ciechocinek. Więcej na stronie: www.sanatoria.org

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej