Choroby, którymi można się zarazić od psa

Coraz więcej lekarzy zachęca swoich pacjentów do kupna psa. Zyska nie tylko Twoje serce, ale również psychika, bo kontakt ze zwierzakiem rozładowuje stres. Dbaj jednak o zdrowie pupila, bo chory czy zakażony pasożytami może stać się dla Ciebie zagrożeniem.

Od ukochanego zwierzaka możesz się zakazić lambliami, bąblowicą, toksokarozą, świerzbem, a także groźną chorobą odkleszczową. Szczep i regularnie odrobaczaj swojego pupila.

Starannie dobieraj psu karmę, w zależności od jego wieku i stanu zdrowia. Nie dawaj mu ziemniaków, winogron, kości z drobiu. Czworonóg nie powinien też spożywać czekolady czy ciasta drożdżowego, piwa.

Reklama

Dorosłe psy nie trawią laktozy. Mleko, śmietana i sery nie są więc wskazane. Jeśli cierpi na stawy czy ma problemy z nerkami, szczególnie uważaj na jego dietę.

1 Szczepienia nie tylko obowiązkowe

Pilnuj ich terminów i powtarzaj je zgodnie z zaleceniami, bo inaczej odporność wygasa. Między 2. a 5. miesiącem życia zaszczep psa przeciw wściekliźnie (to obowiązkowe), a potem pilnuj tego co rok. Oprócz chorób przewidzianych w kalendarzu szczepień ważna jest też ochrona zwierzaka przed boreliozą (szczepi się trzy razy, w odstępie od 3 do 5 tygodni), a także przed babeszjozą.

Zakażenie psa babeszjozą prowadzi do najcięższych powikłań – uszkodzenia nerek, wątroby i szpiku kostnego. Pierwotniak z rodzaju Babesia może być groźny również dla ludzi. Bez trudu wnika do krwi, a ściślej – do czerwonych krwinek, powodując ich rozpad.

2 Obroża, pasztecik

Metod odstraszania kleszczy jest kilka. Są skuteczne, pod warunkiem jednak, że dbasz o ich stosowanie zgodnie z zaleceniami. Najlepiej zabezpieczyć psa na kilka sposobów. Ochrona działa w określonym czasie (pasztecik bravecto chroni przez 3 miesiące, obroża – pół roku).

3 Gdy zachoruje

Jakie objawy u czworonoga mogą wskazywać na babeszjozę? Osłabienie, smutek, bladość błon śluzowych, ciemne zabarwienie moczu psa. Konieczne jest jak najszybsze podanie leku przeciwpierwotniakowego i antybiotyku.

4 Czworonóg na badaniach

Nawet gdy nie masz powodu do niepokoju, od czasu do czasu funduj swojemu zwierzakowi kontrolne badania krwi (morfologię, wskaźniki biochemiczne) i moczu. Ważny jest także przegląd śluzówek, zębów. Rentgen lub USG pozwalają wcześnie wykryć wiele chorób. Weterynarz może też zlecić badania endoskopowe lub rezonans magnetyczny stawu czy nerek.

5 Korzyści ze sterylizacji

Zabieg ten nie tylko zapobiega niechcianej ciąży. U suczek eliminuje cieczkę, chroni przed ropomaciczem i nowotworami narządów rodnych. U samców sterylizacja korzystnie wpływa na zachowanie. Stają się łagodniejsze, spokojne, lgną do ludzi. Psy zatracają potrzebę znaczenia terenu (domu) moczem. Dzięki sterylizacji zmniejsza się ryzyko choroby jąder i prostaty.

6 Trening dla zdrowia

Zaspokaja potrzebę ruchu, zarówno właściciela, jak i psa. Rozwija u zwierzaka refleks, samodzielność, poprawia wydolność organizmu. Zgłoś się na szkolenie agility albo pracuj z psem sama. Ustawiaj przeszkody, tunele, rzucaj frisbee.

Kiedy do behawiorysty?

To psi psycholog pomagający wychować zwierzaka, jeśli są z nim problemy, np. jest agresywny. Do tego specjalisty zwróć się również w innych sytuacjach, gdy nie możesz sobie z psem poradzić lub jesteś zaniepokojona jego zachowaniem.

Jakie sytuacje wymagają interwencji behaviorysty? Gdy np. pies wciąż ucieka, zjada własne odchody, rzuca się na ludzi, szczeka całymi godzinami, boi się innych czworonogów, atakuje je bez powodu.

W jaki sposób psi psycholog pracuje ze swoim pacjentem?

Obserwuje psa podczas niepokojących, np. agresywnych zachowań (możesz przynieść nagranie takiej sytuacji), ocenia predyspozycje psa, analizuje jego codzienny tryb życia, odżywianie, kontakty z innymi czworonogami. Ustala cele i plan Twojej codziennej pracy z psem – krok po kroku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej