Choroba wieńcowa. Objawy i leczenie

Nie każdy ból w klatce piersiowej oznacza groźny zawał, ale powinien skłonić nas do konsultacji z lekarzem. Czy wysiłek fizyczny zawsze jest zdrowy? Jak postępować, aby serce nigdy nie zawiodło i służyło nam przez długie lata?

Serce to najważniejszy element układu krążenia. Przez godzinę przetacza ponad 350 litrów krwi. I choć pracuje w dzień i w nocy przez całe życie, bo dzięki niemu każda komórka dostaje jeść, może oddychać, a szkodliwe, niepotrzebne już produkty przemiany materii zostają z niej odebrane i przekazane do zneutralizowania, nikt specjalnie o nie się nie troszczy.

Każdemu się wydaje, że ta pompa jest niezniszczalna, ale to nieprawda.

Reklama

Nie każdy ból to zawał

Bóle serca mogą być związane z dolegliwościami układu krążenia, ale także oddechowego, pokarmowego, kostno-stawowego czy nerwowo-mięśniowego. Niektóre idealnie naśladują groźne schorzenia, na przykład zgaga.

Wywołuje ją zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Odczuwamy wtedy pieczenie za mostkiem, nasilające się, gdy leżymy na wznak lub kiedy się pochylamy. Jeśli bóle pojawiają się po obfitym posiłku, powinniśmy wybrać się raczej do gastrologa.

Wspomóż serce dietą

Dużo węglowodanów i błonnika, mało tłuszczów zwierzęcych i soli – tak powinna wyglądać dieta, jeśli chcesz mieć zdrowe serce. Pomożesz mu, gdy będziesz jadać mniej, ale częściej.

– Wcale nie musisz rezygnować z grilla, ale na ruszt wybieraj raczej ryby bogate w korzystne dla serca kwasy omega 3 – radzi profesor Wojciech Drygas.

– Potrawy przyprawiaj ziołami, a nie solą, i nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu. Nigdy nie lekceważ takich objawów jak omdlenie, ból w klatce piersiowej czy nierównomierna akcja serca.

Ćwicz z głową

Nasz konsultant podkreśla pozytywną rolę aktywności fizycznej. – Powinna jednak być dostosowana do możliwości organizmu – mówi profesor.

– Jednorazowe, zbyt intensywne lub długotrwałe wysiłki, często podejmowane po to, by komuś zaimponować, mogą zakończyć się fatalnie, nawet zawałem lub udarem. Jedynie regularne, umiarkowane ćwiczenia przyniosą korzystne efekty – dodaje.

Jeśli więc planujesz wielogodzinny intensywny wysiłek fizyczny, np. udział w biegu czy wycieczce rowerowej, wizyta u lekarza jest konieczna.

Choroba wieńcowa

To najczęstsze schorzenie serca. Potocznie określane jako wieńcówka, nazywane jest także chorobą niedokrwienną serca, przewlekłą niewydolnością sercową i dławicą sercową lub dusznicą bolesną. Polega na niedostatecznym ukrwieniu mięśnia sercowego, czyli niewystarczającym zaopatrzeniu go w tlen.

Przyczyny choroby wieńcowej

Do wieńcówki mogą doprowadzić: nadciśnienie, cukrzy ca, otyłość (zwłaszcza ta brzuszna) oraz podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi.

Szalenie istotny jest tryb życia: palący mężczyźni chorują dwa razy częściej niż niepalący. Dla obu płci ryzyko wzrasta, jeśli nie zażywają ruchu. Ogromny wpływ ma także podniesiony poziom cholesterolu (10-procentowe przekroczenie jego poziomu ponad zalecaną wartość zwiększa ryzyko o 30 procent.

Najczęściej chorują mężczyźni w wieku 40-55 lat. U kobiet ryzyko gwałtownie wzrasta po menopauzie. Skłonność do choroby wieńcowej jest też uwarunkowa na rodzinnie.

Jeśli któryś z mężczyzn w Twojej rodzinie (dziadek, ojciec, brat) chorował przed 55. rokiem życia, a z kobiet – przed 65., Tobie również grozi wieńcówka.

Objawy choroby wieńcowej

W klatce piersiowej pojawiają się dławicowe bóle. Coraz częściej masz zadyszkę i stany podgorączkowe, które nie są związane z przeziębieniem.

Zaniepokoić powinien Cię nagły silny ból za mostkiem, promieniujący do rąk i żuchwy, z dusznością i lękiem. Objawem bywa silny ból głowy, szczególnie z tyłu, z zaburzeniami widzenia, sennością, nudnościami, i nagłe uczucie nierównego, szybkiego bicia serca, z osła bieniem oraz zawrotami głowy.

Warto wiedzieć!

Bóle wieńcowe czasami bywają zlokalizowane nietypowo, np. w nadbrzuszu. Mogą być wywołane zimnem, obfitym posiłkiem, schylaniem się lub stresem.

Jeżeli ból jest bardzo silny, pojawia się w spoczynku, towarzyszy mu duszność, lęk, poty i nic się nie zmienia po podaniu nitrogliceryny, istnieje podejrzenie zawału.

Podstawowe badania

• EKG, czyli elektrokardiografia: – zapis w stanie spoczynku jest prawidłowy, zmiany widać tylko wtedy, gdy doskwiera nam ból.

• Próba wysiłkowa: EKG podczas wysiłku fizycznego. Badanie wykonuje się na tzw. rowerach ergometrycznych lub bieżni. Próba może być połączona ze scyntygrafią – podaje się radioaktywny znacznik. Aparat tworzy obraz mięśnia sercowego.

• Echokardiografia: badanie wykonuje się po obciążeniu dobutaminą (lekiem przy spieszającym akcję serca).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej