Choroba tarczycy: Jak leczyć

Choroba Gravesa-Basedowa należy do autoimmunologicznych schorzeń tarczycy. Nieleczona osłabia serce, wyniszcza organizm, grozi depresją.

Zmiana w zachowaniu Moniki była dla wszystkich zaskoczeniem. 49-latka stała się nerwowa, rozdrażniona, często zdarzały się jej napady płaczu. Samopoczucie Moniki pogarszało się z tygodnia na tydzień. Schudła, nie mogła spać, drżały jej ręce. Przyjazd teściowej okazał się punktem zwrotnym. – Co ci się stało z oczami? – zapytała synową już od progu. – Są bardziej wypukłe, powinnaś zbadać tarczycę – radziła.

Powiększony gruczoł

Reklama

Monika zgłosiła się do internisty, który zmierzył jej ciśnienie (było w normie), osłuchał klatkę piersiową. Tętno pacjentki było przyspieszone, lekarz wyczuł też na szyi powiększony gruczoł tarczycy.

– Ile pani schudła w ostatnim czasie? – zapytał. – Siedem kilogramów – odpowiedziała Monika. – Skieruję panią na badania krwi. Oprócz morfologii i OB trzeba oznaczyć TSH i stężenie tyroksyny i trójjodotyroniny (T3 i T4). Konieczne jest też USG tarczycy – stwierdził internista.

Dwa dni później pacjentka stawiła się w gabinecie z wynikami badań. Podwyższone OB wskazywało na stan zapalny, zbyt niskie TSH na chorobę tarczycy. Stężenie T3 i T4 zaś znacznie przekraczało normę. USG wykazało znaczne powiększenie się gruczołu (nie stwierdzono guzków), Monika dostała więc skierowanie do endokrynologa. Konieczna była dalsza diagnostyka, zwłaszcza oznaczenie w surowicy przeciwciał. Badania wykazały wysokie ich stężenie, świadczące o chorobie autoimmunologicznej.

Częstym objawem jest kołatanie serca

– Cierpi pani na chorobę Gravesa-Basedowa – oznajmił endokrynolog. – Ma ona źródło w nieprawidłowej pracy układu odpornościowego. Wytwarza on przeciwciała skierowane przeciwko tkankom tarczycy, wywołujące stan zapalny. Częstym objawem jest kołatanie serca, wytrzeszcz oczu, wole, gwałtowne chudnięcie.

Przyczyny choroby nie są poznane, wiadomo, że dużą rolę odgrywa stres lub wahania hormonów. Lekarz zaordynował Monice leki wyrównujące poziom hormonów tarczycowych. Po miesiącu terapii ustąpił niepokój i poprawiło się samopoczucie pacjentki. Jakie zalecenia otrzymała?

Co jeść

Leki zażywaj regularnie, nie odstawiaj ich na własną rękę, bo może dojść do nawrotu choroby. Po uzyskaniu poprawy lekarz zmniejszy dawkę o połowę, a w niektórych przypadkach nawet je odstawia. « Zwiększ w diecie ilość białka i węglowodanów dostarczających energii – jedz chude mięso, ryby słodkowodne, kasze, ryż, produkty pełnoziarniste.

Zadbaj o witaminę A (dostarczą Ci jej marchew, papryka, dynia), witaminę C  (jedz cytrusy,  natkę pietruszki), B1 (jaja, kasza) oraz składniki mineralne, m.in. wapń (pij mleko, jedz jego przetwory).

Kiedy konieczna operacja?

Zabieg chirurgiczny jest wskazany, gdy leczenie farmakologiczne nie daje efektu. Na operację kierowane są też osoby ze szpecącym wolem tarczycowym, a często także pacjenci ze stwierdzonymi guzkami.

Chirurg usuwa zwykle cały gruczoł, po operacji trzeba więc już do końca życia zażywać hormony tarczycowe. W przeciwnym razie dość szybko może rozwinąć się niedoczynność gruczołu.

Gdy operacja nie jest możliwa, rozwiązaniem może być terapia jodem promieniotwórczym. Izotop jodu 131 podaje się w tabletce, a w efekcie jod gromadzi się w tarczycy. Poprawa samopoczucia następuje po kilku tygodniach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również