Choroba, która objawia się bólem dłoni

Choroba początkowo wybiera drobne stawy. Z czasem jednak przenosi się na większe, a nawet na niektóre narządy wewnętrzne.

Nie tylko stawy

Reklama

RZS oprócz stawów atakuje narządy wewnętrzne. Może negatywnie wpływać na:

1 Serce – obciąża je stan zapalny. Przyspiesza też rozwój miażdżycy, co pogarsza stan naczyń krwionośnych, a więc i kondycję serca. Bywa, że stan zapalny wywołuje zapalenie osierdzia, uszkadza zastawki czy mięsień sercowy.

2 Nerwy – są uciskane przez chore stawy. Ucisk np. na rdzeń kręgowy w szyj nym odcinku może skutkować nawet niedowładem kończyn.

3 Nerki – może je objąć proces zapalny. Szkodliwe są dla nich także stosowane w terapii leki.

4 Naczynia krwionośne – zdarza się, że powikłaniem RZS jest stan zapalny naczyń. Efekt: problemy z ukrwieniem narządów wewnętrznych.

5 Płuca – stan zapalny może objąć opłucną. Bywa też powodem śródmiąż szowego zapalenia płuc.

6 Kości – słabną. RZS przy spiesza rozwój osteoporozy.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to „kobieca” choroba: trzy razy częściej dotyka płeć piękną. Zwykle ujawnia się po trzydziestce, choć czasem atakuje młodsze osoby. Im jesteśmy starsi, tym ryzyko RZS jest większe.

Zwykle choroba atakuje symetrycznie – stawy po obu stronach ciała. Na pierwszy ogień idą stawy dłoni i stóp. Z czasem zajmuje większe stawy, np. kolana, łokcie, barki.

Zdarza się – choć rzadko – że najpierw atakuje kilka większych stawów, a stawy rąk i stóp później. Zanim zmiany ujawnią się w stawach, mogą wystąpić typowe objawy grypowe. Takie jak gorączka lub stan podgorączkowy, bóle mięśni, złe samopoczucie, brak apetytu. Po kilku tygodniach lub miesiącach pojawiają się objawy ze strony stawów.

RZS bowiem najczęściej rozwija się łagodnie i stopniowo. Chorzy trafiają do lekarza dopiero wtedy, kiedy dolegliwości stają się na tyle dokuczliwe, że już nie sposób ich bagatelizować.

Jednym z najbardziej doku czliwych objawów choroby jest ból

Daje się we znaki zwłaszcza rano, po wstaniu z łóżka. A to dlatego, że w czasie, gdy stawy były w bezruchu, zgromadził się w nich płyn zapalny i doszło do obrzęku tkanek. Oprócz bólu chorym dokucza sztywność ob jętych zapaleniem stawów.

Poranny ból i sztywność utrzymują się mniej więcej przez godzinę. Towarzyszy im obrzęk. Chore stawy są wrażliwe na ucisk, ich ruchomość jest ograniczona: można wykonać nimi ruch w znacznie mniejszym niż kiedyś zakresie. Niestety, to upośledzenie jest często nieodwracalne, bo w wyniku procesu zapalnego dochodzi do uszkodzeń struktury stawu.

W zaawansowanym RZS stawy są zdeformowane, formują się nad nimi zgrubienia. Lekarze nie potrafią wyjaśnić, dlaczego wewnątrz stawu dochodzi do procesu zapalnego.

Jest wiele możliwych przyczyn reumatoidalnego zapalenia stawów

Jedną z nich są geny: niektórzy są dziedzicznie obciążeni większym ryzykiem rozwoju tej choroby. Inna przyczyna to wadliwa praca układu odpornościowego – z jakiegoś powodu rozpoznaje on własne tkanki jako wrogie i, by je zniszczyć, zaczyna produkować przeciwciała.

Winowajcami mogą być bakterie i wirusy – po wniknięciu do organizmu powodują zapalną reakcję immunologiczną. Wiadomo też, że zachorowaniu sprzyja palenie tytoniu i długotrwały stres.

Reumatoidalne zapalenie stawów z reguły rozwija się powoli. Rzadko zdarza się taki jego rodzaj, który powoduje gwałtowne pogorszenie zdrowia.

Jak się leczy tę chorobę

Objawy łagodzą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przebieg choroby modyfikują nowoczesne leki specjalistyczne. Stosuje się także różne zabiegi: punkcję usuwającą nadmiar płynu ze stawu, usuwanie zmienionej błony maziowej, wstrzykiwanie leków do stawów, protezowanie.

Fizykoterapia (krioterapia, balneoterapia, masaże, ultradźwięki) zmniejsza napięcie w stawach, łagodzi stan zapalny i ból. Fizykoterapeuta uczy pacjenta ćwiczeń służących zachowaniu ruchomości stawów.

Dr n. med. Ewa Matyska-Piekarska, reumatolog.

Zniekształcone palce

To jedna z konsekwencji długo trwającej choroby. Utrzymujący się stan zapalny niszczy chrząstkę i torebkę stawową, a także więzadła i ścięgna. Stąd ból, obrzęk, sztywność i ograniczenie ruchomości stawów. I ich trwała deformacja. Częste jest odchylenie palców w kierunku małego palca. Może dojść do przykurczów, a więc niemożności wyprostowania palców.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej