Choroba Hashimoto - czy należy odrzucić gluten?

Przy leczeniu Hashimoto wielu lekarzy sugeruje pacjentom wykluczenie ze swojej diety glutenu. Rzeczywiście, niektóre osoby lepiej czują się na diecie bezglutenowej, jednak dotyczy to najczęściej tych, które chorują jednocześnie na celiakię. Warto więc zbadać się w jej kierunku, by wiedzieć, czy taka dieta jest konieczna.

Zdjęcie

Przebadaj się na celiakię, by sprawdzić, czy musisz wyeliminować gluten /123/RF PICSEL
Przebadaj się na celiakię, by sprawdzić, czy musisz wyeliminować gluten
/123/RF PICSEL

Hashimoto a celiakia - często występują razem

Osoby chore na Hashimoto chorują na celiakię aż 10 razy częściej niż inni. Dlaczego? Ma to związek z podłożem obu chorób - autoimmunologicznym. Tego typu schorzenia bardzo często występują bowiem razem, co wykazały liczne badania. Chorując na Hashimoto warto więc wykonać testy w kierunku obecności celiakii. Umożliwi to zyskanie świadomości co do swojego stanu zdrowia i efektywniejsze leczenie.

Anemia, bóle głowy, depresja - to niektóre objawy celiakii

Celiakia kojarzona jest z występowaniem problemów ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty, bóle brzucha), tymczasem ten typ choroby występuje tylko u ok. 10% chorych. U reszty celiakia może objawiać się w sposób różnorodny, przyjmując postać ukrytą (skąpoobjawową). Do objawów schorzenia należą m.in. depresja, bóle głowy, mięśni, kości i stawów, osteoporoza, anemia, niedobór szkliwa zębowego, przewlekłe zmęczenie czy afty w jamie ustnej.

Reklama

Taka różnorodność symptomów wynika ze specyfiki choroby. Przy celiakii organizm nie toleruje bowiem glutenu, a jego dostarczanie do organizmu prowadzi do nieprawidłowej reakcji. Następuje zniszczenie kosmków jelitowych i błony śluzowej jelit. Zniszczone kosmki nie są w stanie wchłaniać w odpowiedni sposób substancji odżywczych, witamin i minerałów. Tak liczne niedobory prowadzą natomiast do wielu chorób i niedożywienia organizmu.

Hashimoto a celiakia - wykonaj test DNA

Pierwszym krokiem do sprawdzenia, czy przy Hashimoto występuje także celiakia jest wykonanie testu DNA w kierunku odpowiedzialnych za nią genów. Jest to badanie, które wykrywa geny HLA DQ2 i/lub HLA DQ8. Brak ich obecności świadczy o braku choroby - teraz i w przyszłości.

Jeśli natomiast geny występują, konieczna jest dalsza diagnostyka, m.in. oznaczenie przeciwciał. Pozwoli to sprawdzić, czy choroba jest aktywna i czy konieczne jest przejście na dietę bezglutenową już na tym etapie. Nie każdy nosiciel tych genów ma bowiem aktywną postać choroby, dlatego badania kontrolne należy wykonywać co jakiś czas: schorzenie może ujawnić się później.

Hashimoto a gluten - eliminacja dotyczy chorych także na celiakię

Bezwzględnie gluten powinny odrzucić osoby chore na celiakię. Nawet najmniejsza ilość tej substancji (obecna np. w okruszkach chleba) może wywołać u nich nieprawidłową reakcję organizmu. Nieleczona celiakia prowadzi nie tylko do poważnych konsekwencji zdrowotnych (oprócz pogłębienia objawów, mogą pojawić się również niepłodność, poronienia czy nowotwory),ale także w znaczny sposób zaburza leczenie Hashimoto.

Dieta bezglutenowa to jedyny sposób walki z celiakią, a co za tym idzie - również Hashimoto. Po eliminacji glutenu chorzy od razu odczuwają poprawę, ale pełna odbudowa kosmków jelitowych może trwać do 3 lat. Po tym okresie wszystkie objawy powinny ustąpić.Jeśli po wykonaniu badań w kierunku celiakii okaże się, że choroba nie występuje, dieta bezglutenowa nie jest konieczna. Gluten można spożywać wtedy bezpiecznie.

Dieta przy Hashimoto - dobrze ułożyć ją ze specjalistą

Dietę przy Hashimoto dobrze jest ułożyć ze specjalistą - niezależnie od tego, czy występuje również celiakia. Nawet przy braku celiakii Hashimoto wymaga bowiem odpowiednio zbilansowanej diety. Warto więc udać się ze wszystkimi wynikami do eksperta, który pomoże ułożyć specjalny jadłospis i dobierze dozwolone produkty. Można mieć wtedy pewność, że w diecie nie brakuje składników odżywczych. 

Ponadto niedoczynność tarczycy występująca przy Hashimoto często uniemożliwia chudnięcie - tylko dieta pod okiem dietetyka i monitorowanie swojego organizmu to szansa na dobre efekty.

Agnieszka Łapajska, testDNA

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej