Cholesterol: nowe fakty

Myślisz, że skoro jesteś szczupła, problem cię nie dotyczy? Tymczasem poziom cholesterolu wiąże się nie tylko z wagą, ale też z hormonami i dietą. Co jeszcze warto wiedzieć?

Reklama

To nie produkty zawierające cholesterol są najgroźniejsze. Według najnowszych badań, ten związek chemiczny sam w sobie nie jest groźny dla zdrowia. Wytwarza go nasz organizm i jest niezbędny do produkcji hormonów, kwasu żółciowego i witaminy D.

Gdy go spożywamy, systemomatycznie zmniejsza jego poziom. Okazuje się, że największy wpływ na wzrost poziomu cholesterolu we krwi mają nie te produkty, które go zawierają, ale te bogate w tłuszcze trans i tłuszcze nasycone.

Dlatego jajka, które od lat obwiniano za problemy z układem krążenia, skreślono z czarnej listy. O wiele więcej szkody wyrządzają chipsy i słodycze, bo cukry zamieniają się w tłuszcz. Osoby otyłe bardzo często mają problem ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu – nie jest to jednak regułą. Nadwaga nie zawsze ma związek z dietą i odwrotnie.

Kiedy masz dobrą przemianę materii, możesz nie przybrać na wadze mimo niezbyt zdrowej diety. Ponadto dzięki estrogenom poziom „dobrego” cholesterolu jest wysoki, a „złego” niski. W okresie menopauzy te proporcje mogą więc ulec zmianie.

Czy cholesterol odpowiada za rozwój miażdżycy? Eksperci mają co do tego pewne wątpliwości, ale amerykańscy badacze dowiedli związku między wysokim poziomem cholesterolu, a wzrostem ryzyka zachorowania na Alzheimera i demencję. Lipid ten może też powodować problemy z erekcją.

Jak badać poziom cholesterolu?

1. DWIE FRAKCJE. Badanie cholesterolu całkowitego jest nie do końca miarodajne. Ważny jest pomiar poziomu jego frakcji: HDL, czyli „dobrego” i LDL, czyli „złego”. Dopiero obie wartości dają odpowiedź, czy wszystko jest w normie.

2. PO SKROMNEJ KOLACJI. Aby odczyt był prawidłowy, trzeba być na czczo, czyli przez 12 godzin przed badaniem nie powinno się nic jeść. Dzień przed należy także unikać spożywania tłustych potraw, bo to może zafałszować wyniki.

3. UWAGA NA FAZĘ CYKLU. Tuż przed owulacją, gdy poziom estrogenów jest najwyższy, wzrasta też poziom cholesterolu HDL i spada LDL. Czasem warto powtórzyć badanie lub skonsultować jego termin z lekarzem prowadzącym.

Sport pomaga podwyższyć poziom „dobrego” cholesterolu HDL, ale...tylko u kobiet. U mężczyzn aktywność fizyczna nie wpływa na poziom tego lipidu – dowiedli amerykańscy naukowcy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Show

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej