​Chlamydioza - choroba wstydliwa i bardzo groźna

Chlamydioza to rodzaj infekcji wywołanej przez bakterię Chlamydia trachomatis.

Jak można się zarazić chlamydią?

Chlamydioza należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, bakterią można się zarazić przez stosunek seksualny (również analny lub oralny). Do zakażenia u dziecka może dojść podczas porodu, jeśli matka jest nosicielem chlamydii (u noworodków może spowodować zapalenie płuc, zapalenie spojówek).

Objawy chlamydiozy

W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Można być nosicielem i nie wiedzieć o tym, zarażając inne osoby. Jest to sytuacja o tyle niebezpieczna, że chlamydioza często powoduje wiele groźnych powikłań, które dopiero dają nieprzyjemne objawy. 

Reklama

Skutkiem zakażenia mogą być: zapalenia szyjki macicy i przydatków, infekcje cewki moczowej, u mężczyzn zapalenia najądrzy i gruczołu krokowego, a także u obu płci zapalenia odbytu czy gardła; choroba może prowadzić do niepłodności. Nieleczona infekcja może się rozprzestrzenić, powodując osłabienie odporności, bóle stawów, a nawet zmiany w układzie nerwowym.

Chlamydioza - metody leczenia i zapobiegania

Chlamydioza często nie jest prawidłowo diagnozowana. Obecność zakażenia wykrywa się na podstawie wymazu (z pochwy, cewki moczowej, gardła).

Chorobę leczy się antybiotykami. Warunkiem skuteczności terapii jest wyleczenie obojga partnerów seksualnych, aby nie dochodziło do ponownego zakażenia.

Zapobieganie - to przed wszystkim ograniczenie liczby partnerów seksualnych i stosowanie prezerwatyw w intymnych sytuacjach. Należy też pamiętać, by w razie zauważenia u siebie objawów takich jak: u kobiet upławy, pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle podbrzusza, a u mężczyzn ból przy oddawaniu moczu i śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej, zaprzestać współżycia i skontaktować się z lekarzem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej