Brachyterapia – terapia chorób nowotworowych

Leczenie nowotworów to jedno z najcięższych wyzwań stawianych medycynie. Jedną z metod radioterapii jest umieszczenie w okolicy guza napromieniowanego materiału, a właśnie na tym opiera się brachyterapia.

Korzyści i wady brachyterapii

Brachyterapia jest bardzo precyzyjna metodą, gdyż dzięki niej nie trzeba poddawać napromieniowaniu całego ciała, a jedynie najbliższą okolicę nowotworu. Taki sposób leczenia sprawia, że lekarz może użyć większej dawki promieniowania, bez zniszczenia innych narządów. 

Brachyterapia nie jest pozbawiona wad - w tej metodzie najtrudniejsze jest prawidłowe ulokowanie materiału radioaktywnego w ciele. Można jej użyć tylko w niektórych miejscach naszego ciała.

Reklama

Jak przebiega leczenie w brachyterapii?

Materiał radioaktywny umieszcza się w rurce wykonanej z plastiku. Inną metodą jest użycie stałego, radioaktywnego jodu, który można zamocować na stale w ciele pacjenta. Brachyterapia przyjmuje kilka form - materiał umiejscawia się bezpośrednio w guzie, jak i w jamach ciała, jeśli znajduje się w ich okolicy. Można także umieścić go w naczyniu krwionośnym i na powierzchni skóry. 

Najbardziej skomplikowana jest brachyterapia, która wymaga przeprowadzenia operacji. Do leczenia stosuje się wysokie, średnie i niskie dawki, a niektóre odmiany brachyterapii wymagają od pacjenta długiego przebywania w bezruchu. 

Pacjent może swobodnie poruszać się jedynie wtedy, gdy do leczenia została użyta najniższa dawka promieniowania. Inne metody polegają na komputerowym wkładaniu źródła promieniowania do plastikowej rurki, która tkwi w ciele pacjenta i następnie usuwaniu go, dzięki czemu można osiągnąć lepsze efekty. 

Ta metoda jest niebezpieczna dla personelu, dlatego zwykle wszystkie czynności z użyciem materiałów promieniotwórczych przeprowadza się z użyciem maszyn sterowanych komputerowo.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej