Bostonka. Objawy, sposoby leczenia

Wiele chorób wirusowych wieku dziecięcego przebiega z wysypką, a zachorowania są zwykle masowe, ze względu na przebywanie dzieci w skupiskach oraz częste lekceważenie przez nie higieny. W większości przypadków nie są one groźne, choć ich przebieg m

Reklama

oże budzić obawy – ze względu na wysoką gorączkę i zmiany skórne. Tak było u pięcioletniej Małgosi, której mama zgłosiła się do mojego gabinetu. U dziecka od 2 dni występowała gorączka powyżej 39°C, a na jego dłoniach i stopach pojawiły się drobne pęcherzyki. Od tygodnia źle się czuło i skarżyło na ból gardła.

Podczas badania, poza pęcherzykami na dłoniach i stopach, stwierdziłem obecność podobnych zmian w jamie ustnej. Rozpoznałem bostonkę.

Choroba nazywana bywa też zespołem stóp, rąk i ust

Bostonka wywoływana jest przez wirusy Coxackie. Ich nazwa pochodzi od miejscowości leżącej nie- opodal Bostonu, gdzie pierwszy raz wyizolowano tego wirusa w czasie badań nad epidemią polio. Jak większość chorób wirusowych, jest bardzo zaraźliwa. Przenosi się drogą kropelkową przez kontakt z wydzielinami ciała (krew, ślina, mocz, wydzielina z nosa) oraz przez kontakt bezpośredni. Najczęściej dotyczy małych dzieci przebywających w dużych skupiskach (przedszkola, szkoły).

Wirusy znajdują się wszędzie, gdzie przebywała chora osoba: na zabawkach, stolikach, klamkach, w piaskownicy. Są też na jej rękach. Choć rzadko, zarażają się i dorośli. Okres wylęgania bostonki wynosi 4–6 dni. Pierwsze objawy są niespecyficzne – to ogólne złe samopoczucie, gorączka, bóle mięśni. Mogą też wystąpić bóle brzucha, nudności i wymioty. Po kilku dniach pojawiają się drobne pęcherzyki (z czasem coraz większe). Niektóre z nich pękają. Ich lokalizacja jest charakterystyczna – zajmują dłoniową powierzchnię rąk, podeszwy stóp, śluzówkę jamy ustnej, czasem twarz, głównie w okolicy ust. Rzadziej pojawiają się na tułowiu, innych okolicach twarzy, plecach i pośladkach.

Niekiedy zaczerwienienie gardła i powiększenie migdałków w okresie początkowym może sugerować anginę, wysypka – ospę. Objawom towarzyszy wysoka gorączka.

Rzadko podaje się dożylnie lekarstwa antywirusowe

Bostonkę rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych. W badaniach laboratoryjnych można stwierdzić podwyższone parametry stanu zapalnego, tj. CRP i OB, oraz wysoką leukocytozę (ilość białych krwinek) z przewagą limfocytów w rozmazie. Jednak takie wyniki są charakterystyczne dla wszystkich chorób wirusowych, dlatego nie przesądzają o rozpoznaniu tego właśnie zespołu. Leczenie, jak w przypadku większości wirusówek, jest czysto objawowe i nie wymaga hospitalizacji. Dziecko powinno jednak pozostać w domu, najlepiej w łóżku, ze względu na osłabienie organiz- mu gorączką. Zaleca się leki przeciwgorączkowe – paracetamol, ibuprofen, najlepiej w czopkach, ze względu na trudności w połykaniu i czasem występujące wymioty. Dziecko powinno jak najwięcej pić, najlepiej obojętnych, letnich płynów. Unikać należy soków i kwaśnych napojów, które podrażniać mogą zmiany śluzówki jamy ustnej i wywoływać ból. Zmian na skórze nie smaruje się – chyba, że dojdzie do wtórnego nadkażenia pękniętych pęcherzyków. Wówczas zaleca się smarowanie ich wodnym roztworem gencjany (nie spirytusowym!). Choroba ustępuje bez śladu w ciągu 7–10 dni. Rzadkim jej powikłaniem bywa zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Niebezpieczne wirusy

Należące do rodziny en terowirusów Coxsac- kie są – po rinowirusach – drugą najczęstszą przyczyną infekcji wirusowych u człowieka. Wyróżnia się wiele ich odmian, które ogólnie dzieli się na dwie grupy: Coxsackie A i B. Odpowiadają one za tzw. diabelską grypę, ostre zapalenie trzustki i mięśnia sercowego, jąder i opłucnej, choroby dróg oddechowych i układu nerwowego. Bywają przyczyną poronień i powikłań poporodowych u noworodków.

Najskuteczniejszą ochroną przed nimi jest higiena, zwłaszcza częste i dokładne mycie rąk, niespożywanie posiłków ze wspólnych naczyń. A także unikanie skupisk ludzkich podczas epidemii.

dr Piotr Majewski, lekarz rodzinny: Na bostonkę chorują dorośli o obniżonej odporności. Przechodzą ją identycznie jak ich pociechy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej