Boli mnie coś w biodrze

Obrzęk stawu i trudności z poruszaniem mogą się pojawić nagle...Aby ustalić przyczynę bólu, należy zrobić RTG i USG stawu biodrowego.

Reklama

Już na pierwszy rzut oka było widać, że pani Helena, która weszła do gabinetu, ma problemy z chodzeniem i utyka.

– Od tygodnia boli mnie biodro – wyznała. – Uderzyła się pani czy upadła? – ustalałam przyczyny. – No właśnie, nic takiego się nie stało. Dlatego nie rozumiem, skąd ten ból się wziął – zastanawiała się. Obejrzałam biodro. Zauważyłam ledwo widoczny obrzęk i zaczerwienienie skóry. W tym miejscu była ona cieplejsza niż na pozostałych częściach ciała.

– Czy miała pani infekcję, np. anginę? – kontynuowałam. – Jakiś czas temu złapało mnie silne przeziębienie. Z gorączką, bólem głowy, zatokami zatkanymi katarem. Trzymało mnie dwa tygodnie – wyjaśniła.

– Ale czy kłopoty z biodrem zaczęły się przed chorobą czy po niej? – pytałam o szczegóły. – Na pewno po. Wtedy, gdy zaraz potem pojechałam na działkę – przypomniała sobie.

To mogą być objawy zapalenia stawu biodrowego

Wywołują je bakterie i wirusy, które dostały się do organizmu. Mogły wtargnąć z niewyleczoną infekcją np. dróg oddechowych. – Może to samo przejdzie? – miała nadzieję pani Helena. – Niestety, nie. Niezbędne są antybiotyki. Przepiszę też pani preparat przeciwbólowy i lek zapobiegający zakrzepom. Codzienna dawka tego leku jest w minizastrzyku, który wykonuje się samemu.

Przez najbliższe dni proszę oszczędzać biodro, chodzić jak najmniej, wspierać się na kulach. Nie obciążać go nadmiernie chodzeniem, długotrwałym staniem. Nie dźwigać, nie robić gwałtownych ruchów. Obciążenie biodra jest teraz niebezpieczne i może spowodować uszkodzenie torebki stawowej, a nawet zwyrodnienia.

– Jak długo unikać ruchu? – zdziwiła się pacjentka. – Zwykle wystarczy 2 tygodnie.

Gdy stan zapalny i bóle ustąpią, trzeba zacząć rehabilitację

Ona pomoże zapobiec przykurczom, zakrzepom i zatorom. Aż do całkowitego wyleczenia tego zapalenia. – Czy potem zrobić jeszcze jakieś badania? – dociekała.

– Po zakończeniu antybiotykoterapii zrobimy analizę krwi, RTG i USG. Bo może się okazać, że przyczyny dolegliwości są inne, np. zwyrodnienie kości udowej, wady postawy, reumatyzm, choroby odcinka lędźwiowego kręgosłupa, zapalenia ścięgien, rwa kulszowa.

Wtedy skieruję panią do ortopedy lub reumatologa, którzy będą kontynuować leczenie.

Dr n. med. Krystyna Knypl

Staw biodrowy pełni ważną rolę w organizmie. Umożliwia chodzenie, bieg, siedzenie, pochylanie się, utrzymuje równowagę. Składa się z głowy kości udowej pokrytej chrząs tką, umieszczonej w pa newce kostnej, w której może się obracać.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej