Boli Cię często brzuch? To może być IBS

Jeśli dokuczają Ci bóle w dolnej części brzucha i towarzyszą im naprzemiennie zaparcia i biegunki oraz wzdęcia, możliwe, że cierpisz na zespół jelita drażliwego, IBS (ang. Irritable Bowel Syndrome). To typowo kobieca dolegliwość, która pojawia się około 30. roku życia.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są jasne. Wiadomo, że niewłaściwe funkcjonowanie jelita cienkiego spowodowane jest niedoborem pałeczek kwasu mlekowego i bifidobakterii, ale wpływ ma także dieta uboga w błonnik i długotrwały stres. W efekcie u chorych na IBS skurcze jelit są silniejsze i częstsze niż u ludzi zdrowych. To dlatego osoby te skarżą się na silne bóle skurczowe.

Reklama

Jeżeli bóle te trwają przez co najmniej trzy dni w miesiącu i nawracają przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni, należy zgłosić się do lekarza. Zleci on wykonanie szeregu badań, by wykluczyć inne przyczyny dyskomfortu. Zdiagnozowanie zespołu jelita drażliwego nie oznacza jednak szybkiego wyzdrowienia.

Leczenie polega bowiem jedynie na łagodzeniu objawów. Osiąga się to, przestrzegając właściwej diety. Ponadto lekarz zapisze leki przeciwskurczowe. Ostatnio duże nadzieje wiąże się z antybiotykiem rifaksyminą, który u wielu chorych przyniósł wyraźną poprawę.

Katarzyna Dzik

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej