Bóle w kręgosłupie lędźwiowym

Po trzydziestce ponad połowa z nas poznaje ból kręgosłupa. Na szczęście tej dolegliwości możemy zaradzić sami.

Reklama

Najczęściej dopada nas ból kręgosłupa w części lędźwiowej. Nic dziwnego – to właśnie ten odcinek jest na co dzień najbardziej obciążony. Zazwyczaj bóle są spowodowane przeciążeniem lędźwi , chociaż możliwe są także inne przyczyny, np. infekcje, przepuklina kręgosłupa, a nawet nowotwory.

Odcinek lędźwiowy jest mocno obciążony, kiedy długo siedzimy. Wtedy dochodzi do silnego nacisku kręgów na kręgi. Jeśli jeszcze do tego siedzimy niechlujnie, zgięci i wykrzywieni, kręgosłup naprawdę dostaje w kość.

Ciągły nieprawidłowy nacisk powoduje, że na kręgach pojawiają się osteofity, czyli chrzęstne i kostne narośle, które prowadzą do zniekształcenia okolicznych stawów. Kiedy się poruszamy, narośle te uciskają nerwy – a to powoduje ból.

Kiedy choroba zwyrodnieniowa jest zaawansowana, ból towarzyszy już nie tylko ruchowi, ale dopada nas nawet w spoczynku. Pojawia się błędne koło: im bardziej boli nas kręgosłup, tym bardziej staramy się unikać ruchu.

Niestety, im bardziej unikamy ruchu, tym bardziej wiotczeją mięśnie, które podtrzymują kręgosłup i wspierają jego pracę. To dodatkowo pogłębia obciążenie kręgów, bo kręgosłup może wydajnie pracować tylko przy wsparciu tzw. szkieletu mięśniowego.

Kolejny powód bólu to rwa kulszowa

Kiedy nas dopada, bólowi kręgosłupa towarzyszy mrowienie, drętwienie i kłucie. Ból zaczyna się w okolicy lędźwiowej, ale promieniuje do kończyn (zwykle jednej) i potrafi przez biodro, udo i łydkę wędrować aż do stopy. Problem polega na tym, że korzeń nerwu, który opuszcza kanał kręgosłupa, jest uciskany przez kręgi.

Ból może pojawić się np. po gwałtownym ruchu – ale może też być wynikiem „przygniecenia” korzenia nerwu przez długie siedzenie w niewłaściwej pozycji. W tej drugiej sytuacji ból jest mniej intensywny i możemy go rozćwiczyć. Jeśli jednak pojawił się nagle i wskutek jakiegoś ruchu, powinniśmy przyłożyć w okolice lędźwi zimny okład i przyjąć pozycję, która odciąży uciskany korzeń, np. embrionalną (najlepiej się położyć).

Jeżeli ból nie minie w ciągu 24 godzin, trzeba skontaktować się z lekarzem – kręgi będą wymagały manualnej pomocy w powrocie na właściwe pozycje.

Na zwyrodnienie kręgosłupa ma wpływ nie tylko siedzący tryb życia. Proces zwyrodnienia przyspieszają wady postawy, nadwaga, zwyczaj siadania na nodze i podnoszenie ciężkich rzeczy przy wyprostowanych kolanach.

Dyskopatia

To częsta przyczyna bólu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Polega na wysunięciu się lub wypadnięciu krążka międzykręgowego (dysku).

Dochodzi do tego zwykle wtedy, gdy na skutek urazu lub gwałtownego ruchu spomiędzy kręgów wysunie się wewnętrzna, galaretowata część dysku – jądro miażdżyste. Normalnie powinno znajdować się ono między kręgami i amortyzować ich pracę.

Owa wypuklina uciska nerw, powodując bardzo silny ból. Tu bez lekarskiej pomocy się nie obędzie. Czasem konieczna jest nawet operacja.

Dr n. med. Adam Ogonowski, ortopeda, specjalista rehabilitacji medycznej

Kiedy zaczynają boleć plecy, często wystarczy po prostu więcej się ruszać. Jeśli jednak bóle nawracają lub się utrzymują, warto poszukać pomocy.

1 Najpierw trzeba odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. Wystawi on skierowanie do ortopedy. Ten specjalista, by zobaczyć, co się dzieje z kręgosłupem, zleci badania obrazowe: RTG odcinka lędźwiowego lub/i rezonans magnetyczny.

2 Na podstawie badań obrazowych dostaniemy skierowanie na rehabilitację. Rehabilitant rozmasuje chory kręgosłup, rozciągnie powięzie, uelastyczni mięśnie, da zestaw ćwiczeń. Rehabilitacja obejmuje też takie zabiegi jak magnetoterapia czy elektroterapia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej