Bóle w klatce piersiowej: czy to zawał?

Świadczą nie tylko o chorobach serca, ale też układu oddechowego, trzustki, o refluksie, a nawet... nerwicy

Gdy czujemy dyskomfort i ból w klatce piersiowej, zwykle uważamy, że przyczyną jest serce. Czasami rzeczywiście tak jest. Ale nie zawsze. Na wszelki wypadek lepiej zachować ostrożność, bo może być to oznaka wielu schorzeń.

Problem z krążeniem

Dławica piersiowa – to tzw. niewydolność naczyń wieńcowych. Ból jest ostry, gniotący, pojawia się po wysiłku, zanika w spoczy- nku. Promieniuje do szczęki, przedramienia. Tętniak – to inaczej miejscowe poszerzenie aorty. Objawem jest nagły, rozrywający ból w klatce piersiowej lub plecach. Może wtedy dojść do omdlenia, udaru albo niedokrwienia nóg.

Reklama

Zapalenie osierdzia – jest to błona otaczająca serce. Ostry ból (stały lub przerywany) nasila się podczas oddychania, połykania, gdy leżymy. Maleje, gdy schylamy się do przodu.

Zapalenie mięśnia sercowego – mamy duszności, gorączkę, bóle w klatce piersiowej, obrzęki, jesteśmy osłabieni, łatwo się męczymy. Może to być powikłanie po zakażeniu wirusowym.

Zawał – gwałtowny, uciskający ból odczuwa się za mostkiem, promieniuje do żuchwy i lewego barku. Chory jest blady, osłabiony, poci się, ma duszności i charczący oddech.

Kłopoty z oddychaniem

Zatorowość płucna – objawem jest ból w płucach, duszność, niewielka gorączka, krwioplucie, szybkie bicie serca (ponad 100 uderzeń na minutę).

Odma – to stan, gdy powietrze lub inne gazy dostają się do jamy, w której są płuca. Oznaką są duszności, niskie ciśnienie, poszerzenie żył szyjnych. Wyczuwa się powietrze pod skórą.

Zapalenie płuc – bólowi towarzyszy gorączka, dreszcze, kaszel, odpluwanie plwociny, duszności, szybkie tętno.

Zapalenie opłucnej – to błona oddzielająca brzuch od płuc. Ból pojawia się podczas oddychania i kaszlu. Może go poprzedzić zapalenie płuc, zatorowość płucna, wirusowe zakażenie dróg oddechowych.

Układ pokarmowy

Zapalenie trzustki – bóle w nadbrzuszu i w dolnej części klatki piersiowej nasilają się podczas leżenia, maleją, gdy schylamy się. Pojawiają się wymioty, tkliwość w nadbrzuszu. Ich ryzyko zwiększa kamica żółciowa.

Choroba wrzodowa – mamy nawracające uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu lub prawej, górnej części brzucha. Maleje po posiłku i lekach zobojętniających kwaśną treść żołądkową.

Refluks – to cofanie pokarmu objawiające się piekącym bólem, promieniuje do gardła. Zwiększa się przy pochylaniu, gdy leżymy, maleje po leku zobojętniającym.

Zaburzenia pracy przełyku – objawiają się trudnościami w połykaniu, ciągłym bólem (nie zawsze podczas jedzenia).

Rozerwanie przełyku – zdarza się po intensywnych wymiotach i zabiegach (np. gastroskopii), sygnałem jest nagły, silny ból.

Przeciążenie i stres

Ból w okolicy serca wywołuje wysiłek fizyczny i urazy mięśni, które tu się znajdują. Trwają kilka dni i dłużej. Ich intensywność zwiększa się podczas ruchu.

Albo jest to wynik przeciążenia piersiowego odcinka kręgosłupa. Czujemy je w okolicy mostka, promieniują do szyi, barku, pleców. Nasilają się przy wdechu, kaszlu, chodzeniu. Towarzyszy im duszność, skurcz oskrzeli, wysokie i niskie ciśnienie. Przyczyną dolegliwości są też stresujące sytuacje, nerwica oraz napięcie emocjonalne.

Dla kogo EKG?

To podstawowe badanie ujawnia, czy mamy zaburzenia serca, czy nie. Lekarz przykleja do klatki piersiowej elektrody, które rejestrują elektryczne czynności mięśnia sercowego. Wynik w formie wykresu ukazuje się na monitorze albo na papierze milimetrowym.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej