Ból w piersiach: ważny sygnał

Może mieć kilka, a nawet kilkanaście przyczyn! Spróbuj wyczuć, gdzie dokładnie ci dokucza i zwróć uwagę na dodatkowe objawy – by lepiej sobie pomóc.

Takie dolegliwości mogą być spowodowane problemami z sercem lub płucami, ale także kręgosłupem, układem pokarmowym, drogami żółciowymi. Bywają też echem przebytej w dzieciństwie choroby zakaźnej. Oto pomocne wyjaśnienia lekarza, dzięki którym łatwiej zorientujesz się, co faktycznie ci dolega.

Zamostkowy, promieniujący do żuchwy, szyi, ramion

Reklama

Jeśli pojawia się nagle, np. wkrótce po silnie stresującej sytuacji, może świadczyć o zawale serca, zwłaszcza u osoby chorej na nadciśnienie i miażdżycę tętnic.

●Dodatkowe objawy

Ból jest tępy, piekący lub kłujący. Towarzyszy mu uczucie ucisku w klatce piersiowej. Występują też: duszności, przyspieszona praca serca w połączeniu z ledwo wyczuwalnym pulsem, bladość skóry, osłabienie, zimne poty, dezorientacja, a także lęk przed śmiercią. Niekiedy pojawiają się nudności i wymioty.

●Pierwsza pomoc

Jeśli obawiasz się, że możesz mieć zawał, wezwij pogotowie (tel. 998 lub 112). W oczekiwaniu na przyjazd karetki połóż się i oddychaj spokojnie. Nie próbuj kasłać, to nie jest dobry sposób na poprawę pracy serca. Możesz za to trzymać nogi lekko w górze.

●Wskazane badania

Lekarz wykrywa zawał na podstawie wyników badań, takich jak: EKG spoczynkowe, stężenie troponiny i kinazy kreatynowej we krwi, ECHO serca.

●Skuteczne leczenie

W pierwszej kolejności zwykle lekarz zaleca leki przeciwzakrzepowe (np. z kwasem acetylosalicylowym, heparyną, klopidogrelem) oraz zmniejszające stężenie cholesterolu (tzw. statyny). Gdy poczujesz się lepiej, może przepisać ci środki zmniejszające obciążenie serca i poprawiające jego wydolność (tzw. beta-blokery).

Zamostkowy, promieniujący do lewego barku

Występujący w trakcie lub po infekcji wirusowej (np. grypie) albo bakteryjnej (np. anginie, gruźlicy), ale także np. po przebytym zawale serca bywa ostrzeżeniem przed zapaleniem osierdzia.

●Dodatkowe objawy

Ból ma charakter kłucia. Nasila się podczas głębokiego wdechu, kaszlu, leżenia, a także skręcenia tułowia. Możesz mieć gorączkę, nabrzmiałe żyły na szyi i spuchnięte kostki oraz podudzia.

●Pierwsza pomoc

Wezwij karetkę lub jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Aby zmniejszyć odczuwanie bólu, siedź z tułowiem pochylonym do przodu. Głowę możesz oprzeć na dłoni.

●Wskazane badania

Zapalenie osierdzia lekarz może wykryć już podczas osłuchiwania klatki piersiowej stetoskopem. Choroba powoduje charakterystyczne szmery (skutek pocierania o siebie blaszek osierdzia). Zazwyczaj zleca też EKG spoczynkowe oraz ECHO serca.

●Skuteczne leczenie

Zależy od ilości płynu nagromadzonego w sercu. Gdy jest ona nieduża, wystarczyć mogą niesteroidowe leki przeciwzapalne i ew. likwidujące przyczynę choroby (np. antybiotyki).

Koniecznie wezwij pogotowie, jeśli ból jest silny i towarzyszą mu duszności.

Z obu boków klatki piersiowej

Jeśli ostatnio miałaś dużo stresów, ciężko pracowałaś, mało wypoczywałaś, źle się odżywiałaś, uważaj na zapalenie płuc.

●Dodatkowe objawy

Ból nasila się przy głębokim oddychaniu i kaszlu. Możesz odkrztuszać żółtą lub zieloną ropną plwocinę, mieć gorączkę, dreszcze, poty i duszności. Twoje samopoczucie jest bardzo złe.

●Pierwsza pomoc

By zmniejszyć dolegliwości w klatce piersiowej, możesz zażyć środek przeciwbólowy (np. z paracetamolem). Na własną rękę nie stosuj żadnych leków przeciwkaszlowych. Pij dużo ciepłych płynów, by zapobiec odwodnieniu organizmu oraz rozrzedzić wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwić odkrztuszanie.

●Wskazane badania

Lekarz jest w stanie stwierdzić zapalenie płuc, badając cię stetoskopem (i słysząc charakterystyczne trzeszczenia), a także na podstawie wyników RTG płuc, morfologii, badania poziomu CRP we krwi.

●Skuteczne leczenie

W zdrowieniu pomogą ci antybiotyki, środki ułatwiające odkrztuszanie i przeciwbólowe.

Jednostronny

Może być spowodowany półpaścem, czyli atakiem wirusa ospy wietrznej (ukrytego w organizmie jeszcze z czasów dzieciństwa i dotąd uśpionego).

●Dodatkowe objawy

Piekący lub kłujący, pulsujący ból wyraźnie narasta pod wpływem nawet delikatnego dotyku. Możesz odczuwać świąd lub mrowienie skóry na klatce piersiowej, a także mieć stan podgorączkowy i uskarżać się na ból głowy. Po 3–4 dniach typowe są zmiany skórne: skupiska grudek, następnie pęcherzyków oraz krost.

●Pierwsza pomoc

Unikaj dotykania klatki piersiowej. Zażyj niesteroidowy lek przeciwzapalny.

●Wskazane badania

Lekarz rozpozna półpasiec na podstawie zgłaszanych przez ciebie dolegliwości i zaobserwowanych objawów, a także informacji o przebytej w przeszłości ospie wietrznej.

●Skuteczne leczenie

Półpasiec leczy się za pomocą środków przeciwwirusowych (z acyklowirem lub walacyklowirem), a dodatkowo np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Środki przeciwbólowe stosuj w tabletkach (nie w plastrach).

Obustronny, w przedniej części klatki

Może pochodzić od kręgosłupa i być objawem stanu zapalnego stawów mostkowo-żebrowych oraz mostkowo-obojczykowych.

●Dodatkowe objawy

Ból jest ostry lub gniotący. Wzmaga się, gdy kichasz lub kaszlesz, a także skręcasz tułów. Również – pod wpływem dotyku.

●Pierwsza pomoc

Unikaj wysiłku fizycznego, podnoszenia i przenoszenia przedmiotów, skrętnych ruchów tułowiem. Połóż się i przykładaj do klatki na zmianę ciepłe i chłodne okłady (ale zaprzestań tego, jeśli nie przynoszą rezultatu albo nasilają ból).

●Wskazane badania

Zwykle nie są potrzebne żadne testy, bo lekarz najczęściej rozpoznaje schorzenie na podstawie dolegliwości, które zgłasza pacjent, a także badając palpacyjnie klatkę piersiową i oceniając nasilenie bólu.

●Skuteczne leczenie

Najczęściej wystarczy przyjmować niesteroidowe leki zapalne. Gdy ból jest nasilony, lekarz przepisuje silniej działające leki przeciwbólowe oraz ew. uspokajające. Zawsze też zaleca odpoczynek w łóżku, a dodatkowo np. fizjoterapię.

Zamostkowy i promieniujący do pleców

Takie dolegliwości mogą mieć związek z refluksem żołądkowo-przełykowym, czyli cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Schorzeniu sprzyjają m.in.: nadwaga, stosowanie doustnej antykoncepcji, a także przyjmowanie leków przeciwko nadciśnieniu, chorobie niedokrwiennej i schorzeniom płuc.

●Objawy dodatkowe

Piekący lub gniotący ból dokucza ci najbardziej po jedzeniu, a także gdy się pochylasz lub leżysz na plecach. Często masz uczucie kluski w gardle, męczy cię zgaga, odbija ci się kwaśną treścią żołądkową. Miewasz chrypkę i suchy kaszel.

●Pierwsza pomoc

Wypij szklankę ciepłego mleka (zobojętni kwasy żołądkowe). ●Pomocne badania

To np. gastroskopia. Choć nie należy do najprzyjemniejszych, pozwala jednoznacznie stwierdzić refluks.

●Skuteczne leczenie

Lekarz zaleci ci przede wszystkim... zmianę sposobu odżywiania się – mniejsze, za to częstsze i lekkostrawne posiłki. Do tego np. leki zmniejszające wydzielanie kwasu w żołądku.

Pod żebrami, z prawej strony

Jego przyczyną może być kamica żółciowa (zwłaszcza jeśli masz wysoki poziom trójglicerydów we krwi, chorujesz na cukrzycę, występuje u ciebie nadwaga lub otyłość).

●Dodatkowe objawy

Ból pojawił się nagle, po obfitym, tłustym posiłku, jest bardzo silny i napadowy. Masz nudności, wymioty, jadłowstręt.

●Pierwsza pomoc

Postaraj się leżeć nieruchomo. Zażyj środek rozkurczowy (np. z drotaweryną lub hioscyną, z apteki bez recepty) lub przeciwbólowy (np. z paracetamolem). Nic nie jedz ani nie pij.

●Wskazane badania

Badanie USG jamy brzusznej dostarczy lekarzowi informacji o liczbie, wielkości i lokalizacji kamieni.

●Skuteczne leczenie

Zwykle wystarczy przyjmować leki j.w.

W dole klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu

Sprawcą tego rodzaju dolegliwości może być choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy (szczególnie, jeśli masz grupę krwi 0, palisz papierosy, przyjmujesz dużo leków przeciwbólowych).

●Dodatkowe objawy

Ból jest piekący, pojawia się głównie na czczo, w nocy lub wcześnie rano (co może wskazywać na wrzód żołądka) albo 1–3 godziny po posiłku (jeśli choruje dwunastnica).

●Pierwsza pomoc

Spróbuj zjeść niewielką porcję czegoś lekkostrawnego (np. kawałek czerstwej bułki, ryżankę, sucharki, gotowane ziemniaki). Wypij kleik z siemienia lnianego – łyżeczkę nasion zalej szklanką wody, gotuj na wolnym ogniu, aż płyn nabierze konsystencji kisielu. Usiądź i pochyl się do przodu.

●Wskazane badania

Przy podejrzeniu choroby wrzodowej trzeba sprawdzić, na ile poważne są zmiany w śluzówce żołądka i dwunastnicy, a także czy spowodowała je bakteria H.pylorii. Pozwala na to gastroskopia w połączeniu z testem ureazowym lub badaniem histopatologicznym wycinków.

●Skuteczne leczenie

Najczęściej lekarz zaleca antybiotyki i równocześnie leki, które zmniejszą wydzielanie kwasu żołądkowego. Ważne jest też, byś przeszła na odpowiednią dietę (doradzi ją lekarz).

Rozległy, z przodu klatki piersiowej

Tak możesz reagować na silny stres, zwłaszcza gdy jesteś przemęczona, osłabiona, niewyspana, źle odżywiona.

●Dodatkowe objawy

To np.: duszność, kołatanie serca, niepokój, wzmożona potliwość, ból głowy.

●Pierwsza pomoc

Spróbuj uspokoić nerwy, idąc na spacer do parku lub lasu. Jeśli nie masz takiej możliwości, otwórz okno, patrz na zieleń i oddychaj głęboko.

●Wskazane badania

Aby ocenić, w jakiej ogólnej kondycji jest twój organizm, lekarz może poprosić cię, byś zrobiła np. morfologię krwi, poziom magnezu, stężenie cholesterolu i trójglicerydów oraz cukru, EKG spoczynkowe.

●Skuteczne leczenie

W pozbyciu się dolegliwości na tle nerwowym pomóc może ci psychoterapia (bezpłatna ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu i w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ). Zadbaj też o bardziej higieniczny tryb życia, np. codzienny odpoczynek (najlepiej w ruchu).

Sprzyjają zdrowotnym kłopotom

Nieleczona próchnica. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej szkodliwości dla organizmu. Tymczasem faktem jest, że bakterie odpowiedzialne za powstawanie ubytków i rezydujące w nich mogą przenieść się z jamy ustnej w głąb dróg oddechowych i spowodować zapalenie płuc.

Palenie papierosów. Nie tylko jest źródłem toksyn dla naczyń krwionośnych, mięśnia sercowego i układu oddechowego (co sprzyja np. zawałowi serca lub zapaleniu płuc), ale także osłabia naszą odporność (przez co łatwiej o rozwój np. półpaśca).

Konsultacja: spec. med. rodz. Hanna Dolińska, Przychodnia w Warszawie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej