Ból pięty z ostrogą - jak mu zapobiec?

Z powodu kontuzji sportowej musiałam zrobić prześwietlenie rentgenowskie stopy. Gdy lekarz obejrzał zdjęcie, uprzedził mnie, że widoczne są na nim zmiany w pięcie, tzw. ostrogi. Dowiedziałam się, że to bardzo bolesne schorzenie, które trudno leczyć...

Do tej pory ból pięty dokucza mi rzadko, najczęściej rano, tuż po wstaniu z łóżka, jednak obawiam się, że ostry ból może zaskoczyć mnie każdego dnia. Czy w jakiś sposób mogę temu zapobiec?

Konieczne są dobre wkładki

Reklama

Aby uniknąć ataku ostrego bólu, który w Pani wypadku może niestety z czasem wystąpić, trzeba zadbać o komfort pięt. Ból pojawia się, gdy dojdzie do stanu zapalnego tzw. przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Aby temu zapobiec, polecam noszenie wkładek odciążających do butów. Specjalne, sprężyste części wkładki wykonane są z miękkiego żelu. Dzięki temu zapewniają odpowiednią amortyzację. Można kupić je w sklepie z artykułami ortopedycznymi lub zamówić przez internet.

Ostrogi piętowe to, najprościej mówiąc, w większości wypadków efekt chodzenia w butach z twardą podeszwą, która nie amortyzuje wstrząsów. Warto też wiedzieć, że schorzeniu sprzyja nadwaga. Duży ciężar ciała powoduje przeciążenia.

Nie polecałbym Pani uprawiania joggingu. Bieganie, szczególnie po twardej nawierzchni, może wywołać ból pięty.

Konsultacja: Dariusz Grela, ortopeda z Kliniki Ortopedycznej OMED w Warszawie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej