Ból kręgosłupa: w którym miejscu, co oznacza?

Praca przy komputerze, brak ruchu, nadwaga... Nasz kręgosłup źle to znosi. I daje temu wyraz: boli.

Zdjęcie

Kręgosłup na zdjęciu RTG /123/RF PICSEL
Kręgosłup na zdjęciu RTG
/123/RF PICSEL

Dolegliwości, które wydają nam się być bólami kręgosłupa, faktycznie wcale nie muszą nimi być. Ból bowiem może promieniować, a jego źródłem mogą być nerki, serce, żołądek czy płuca.

I odwrotnie – bóle głowy, nóg, ramion, czy w klatce piersiowej mogą być spowodowane postępującą chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Dlatego warto obserwować objawy i konsultować je z lekarzem.

Reklama

Szyja i kark

Przyczyną dyskomfortu zazwyczaj jest wymuszona pozycja, w której przebywamy długi czas – np. siedząc przy komputerze, czy spędzając wiele godzin za kierownicą. W takim wypadku pomoże masaż i odpoczynek. Powodem bólu szyi i karku mogą być też zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa.

Ale gdy dolegliwości połączone są z bólami głowy, możliwe, że ich przyczyną jest chory ząb, infekcja zatok, a nawet nadciśnienie. Jeśli dyskomfort utrzymuje się ponad dwa tygodnie, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Górna część pleców

Jeżeli taki ból trwa 2-3 dni, prawdopodobnie spowodowany jest naciągnięciem mięśni. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej i towarzyszy mu drętwienie ramienia, a nawet ograniczenie zdolności chwytania, to sprawa jest poważna.

Przyczyną jest podrażnienie korzeni nerwowych (rwa barkowa), co jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych szyjnego odcinka kręgosłupa. Te dolegliwości mogą (ale nie muszą) być objawami mielopatii, czyli choroby zwyrodnieniowej atakującej rdzeń kręgowy.

Choroba ta rozwija się bardzo powoli, ale nie wolno lekceważyć wskazujących na nią objawów, bo brak leczenia (polegającego na operacyjnym usunięciu zniszczonej części kręgosłupa) prowadzi do niedowładu kończyn. Dlatego konieczne należy skonsultować się z neurologiem.

Odcinek krzyżowy

Ból, który odczuwamy przy nabieraniu powietrza, to objaw stanu zapalnego nerek. Jeśli ból odczuwamy poniżej krzyża, jego przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe. Ostry, uniemożliwiający poruszanie się, to typowy objaw zapalenia korzonków, ale u kobiet tak objawia się też zapalenie jajników. Jeśli więc dolegliwości nie ustępują, dobrze byłoby zasięgnąć porady lekarza.

Odcinek lędźwiowy

Jeśli odczuwamy ból poniżej talii powiązany z mrowieniem i drętwieniem, wywołany nagłym ruchem, podniesieniem czegoś ciężkiego, to prawdopodobnie dopadła nas rwa kulszowa, czyli ucisk na nerw kulszowy. Jest on wynikiem zmian zwyrodnieniowych, dlatego warto zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednią terapię.


Jak chronić kręgosłup?

• Śpij na twardym materacu. Zainwestuj w wyprofilowaną poduszkę, która sprawi, że w czasie snu odcinek szyjny pozostanie prosty, a nie wygięty.

• Zrezygnuj z wysokich obcasów. Również zupełnie płaskie obuwie nie jest wskazane. Optymalna wysokość obcasa to 3-5 cm.

• Unikaj dźwigania ciężarów, a już na pewno nie unoś ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach. Gdy się schylasz po coś, miej zgięte kolana – w ten sposób odciążysz kręgosłup.

• Jeśli masz siedząca pracę, rób co godzinę przerwę. Wstań od komputera, przejdź się. Nie zaszkodzi też wejść po schodach – chodzi o to, by zmienić pozycję. Postaraj się o odpowiednio wyprofilowane krzesło, które będzie podpierać dolny odcinek kręgosłupa.

Osobom cierpiącym na bóle zaleca się siedzenie na dmuchanej piłce do ćwiczeń lub specjalnym krześle bez oparcia z podpórką pod kolana, tzw. klęczniku. Taka pozycja wzmacnia mięśnie kręgosłupa.

• Ruszaj się. O ile bieganie nie jest sportem wskazanym dla osób z problemami z kręgosłupem, o tyle pływanie i nordic walking jak najbardziej. Nie zaszkodzi tez zrzucić parę kilogramów – szczególnie otyłość brzuszna wymaga od kręgosłupa ogromnego wysiłku, dlatego dobrze byłoby ją zwalczyć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej