Ból kolana? Co to może oznaczać?

Gdy się uderzysz, to zrozumiałe, że boli. Ale gdy nagle nie możesz zgiąć nogi, wtedy już nie wiesz, co Ci dolega.

Reklama

Zwykle chodzi o uraz lub przeciążenie. Wtedy zażywasz tabletkę przeciwzapalną, oszczędzasz się przez parę dni i wszystko wraca do normy. Ale z kolanem różnie bywa, bo to jeden z największych i najbardziej skomplikowanych stawów. Dlatego lepiej wiedzieć, co i kiedy w nim zaczyna szwankować.

Przeciążenie, uraz czy choroba?

Przyczyny bólu kolan mogą być różne: od zmian dających o sobie znać najczęściej po zbyt dużym obciążeniu stawów (np. po intensywnym biegu czy gimnastyce, zwłaszcza jeśli dawno się nie ćwiczyło), poprzez urazy (skręcenia, zwichnięcia itp.), do zapaleń bakteryjnych, uszkodzeń metabolicznych (np. dna moczanowa), a także związanych ze schorzeniami przewlekłymi (np. zwyrodnieniową chorobą stawów).

Jednak najczęstszą przyczyną kłopotów z kolanem są przeciążenia. Dlatego tak ważny jest ruch – i to przez całe życie. Gdy go nam brakuje, chrząstka stawowa szybciej się uszkadza, a to właśnie ona najbardziej cierpi z powodu przeciążeń. Zdrowa chrząstka jest gładka i połyskliwa, chora zaś matowa.

W najbardziej zaawansowanym stadium choroby jest całkowicie wytarta i kość trze o kość. Teraz już wiesz, skąd te zgrzyty w stawach. Kolejną przyczyną częstych bólów w kolanach są mikrourazy, które dotyczą zwykle łąkotki i więzadeł. I wcale nie musi dojść do pęknięcia tej pierwszej. Wystarczy, że jej powierzchnia stanie się nierówna, a staw kolanowy zaczyna dokuczać.

Jeśli jednak kolano boli dłużej niż dwa tygodnie, a dolegliwości się nasilają lub nawracają, nie można zwlekać z wizytą u ortopedy. Tylko odpowiednia diagnoza pozwoli na skuteczne leczenie, czasem nawet operacyjne.

Rehabilitacja i fizykoterapia

Przy zwyrodnieniach dobre rezultaty przynosi gimnastyka, ponieważ zwiększa ruchomość kolana. Jednak ćwiczyć można dopiero, gdy minie ostry stan zapalny. Równie pomocna jest fizykoterapia: pole magnetyczne, laser, krioterapia, jonoforeza, różnego rodzaju prądy, a także masaże wirowe, okłady z parafiny czy naświetlania lampą, np. Solux.

Grunt to zapobiegać kłopotom!

Dla dobrego funkcjonowania stawu kolanowego istotna jest siła otaczających go mięśni. Wzmacniaj je poprzez regularne ćwiczenia, ale nie dopuszczaj do przeciążeń. Kolana, tak jak każdy staw, lubią ruch. Jazda na rowerze czy pływanie świetnie wpływają na ich kondycję.

Tak samo jak wejście po schodach, pójście na piechotę do sklepu czy codzienny spacer z psem. Jednym słowem – 10 tysięcy kroków dziennie to dobre założenie, którego warto się trzymać. Ale już podczas joggingu, zwłaszcza po betonie, kolana są narażone na ponadprzeciętną eksploatację, dlatego szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które dopiero zaczynają biegać.

Poza tym utrzymuj wagę na odpowiednim poziomie. Dodatkowe kilogramy to obciążenie, które będą dźwigać Twoje kolana. Włącz do diety doskonale działające na stawy kwasy omega-3 (zawierają je m.in. tłuste ryby morskie) i jedz dużo owoców oraz warzyw. Pamiętaj, że dźwiganie ciężarów i podnoszenie ich przy zgiętych kolanach też nie służy stawom kolanowym.

Uraz pod lupą

Ból kolana nie zawsze świadczy o jego chorobie. Powodem mogą być np. dolegliwości związane z chorym stawem biodrowym.

Nagła blokada ruchu w kolanie z jednoczesnym ostrym bólem – świadczy o uszkodzeniu łąkotki, czyli kolanowego amortyzatora zbudowanego głównie z kolagenu i położonego pomiędzy kością udową a piszczelową. Jej pęknięcie najczęściej leczy się operacyjnie.

Badanie USG

Stosuje się je w diagnostyce stanów pourazowych, kiedy utrzymuje się obrzęk kolana, ból, stany zapalne, ograniczenia wyprostu lub zgięcia. Badanie pokazuje 20-30% tego, co się dzieje w stawie (koszt ok. 120-150 zł). Pełna diagnostyka to rentgen i rezonans magnetyczny (ceny zaczynają się od 200 zł).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej