Ból głowy . Jakie są jego przyczyny?

Daje się nam we znaki jak mało która dolegliwość. A my... staramy się tego nie zauważać i mimo złego samopoczucia robić swoje – pracować, wypełniać domowe obowiązki. Ale to niezbyt dobra taktyka!

Reklama

Gdzie boli: czoło (zwłaszcza w pozycji leżącej na plecach) – przy zapaleniu zatok czołowych; skronie – przy zapaleniu zatok szczękowych; w wewnętrznych kącikach oczu lub wokół gałek (zwłaszcza podczas kaszlu i leżenia na plecach) – gdy chorują zatoki sitowe; często ból pojawia się po przebytym przeziębieniu lub ataku alergii wziewnej (np. na roztocze kurzu).

Aby to złagodzić: jak najczęściej stosuj ciepłe okłady na miejsce bólu (np. czoło, skronie) – np. z gotowanych, rozgniecionych ziemniaków w lnianym woreczku; co 2-3 dni rób inhalację; często dmuchaj nos (najpierw jedną, potem drugą dziurką).

Efektywna terapia: zakraplanie do nosa soli fizjologicznej i kropli z glikokortykosteroidami; antybiotyki doustne; zabieg balonikowania lub płukania zatok za pomocą tzw. hydrodebridera.

Higiena życia jest ważna

Jest bardzo ważna przy migrenowych i napięciowych bólach głowy. Co się na nią w praktyce składa? Regularne posiłki Wykazano, że atakom migreny może sprzyjać spadek poziomu cukru we krwi. Skutecznie zapobiegniesz mu, zjadając niewielką porcję węglowodanów co 3–4 godziny. Powinny to być przede wszystkim produkty zbożowe z pełnego ziarna.

Rezygnacja z kawy. Powinnaś odmówić sobie małej czarnej (a także innych napojów z kofeiną) zwłaszcza rano, gdy jesteś na czczo oraz między posiłkami – zmniejszają stężenie glukozy we krwi. Codzienna aktywność fizyczna Postaraj się o odpowiednio intensywne ćwiczenia. Zmęczenie fizyczne przynosi odprężenie psychiczne. Pomaga też odzyskać szczupłą sylwetkę. Wyzbywając się stresów, zmniejszasz ryzyko napięciowych bólów głowy, a gubiąc nadmierne kilo- gramy – łagodzisz migreny.

Przyczyna: migrena

Gdzie boli: po jednej stronie; najczęściej skroń, rzadziej oczodół lub część czoła; ból jest silny, pulsujący, połączony z nudnościami, nadwrażliwością na zapachy, światło i dźwięki, a czasem także widzeniem świetlistych punktów, zygzaków, śnieżenia; jest także długotrwały (może trwać bez przerwy nawet 3 doby).

Aby to złagodzić: odpocznij w cichym, ciemnym, przewietrzonym pokoju; lzastosuj ciepły lub chłodny okład na głowę – ostrożnie wypróbuj, który ci pasuje; powtarzaj wielokrotnie.

Efektywna terapia: wyklucz z diety pokarmy zawierające tyraminę – np. ryby (marynowane, solone, wędzone), podroby i wątróbka, salami, awokado, bób, figi, soja, czekolada, koncentraty.

Przyczyna: niektóre leki

Gdzie boli: cała głowa, a szczególnie czoło oraz skronie; ból najczęściej pojawia się rano, tuż po przebudzeniu; jest tępy, uciskowy, towarzyszą mu: osłabienie, zaburzenia koncentracji, niepokój, uczucie przygnębienia, bezsenność, drżenie rąk, brak apetytu; dolegliwości mogą być skutkiem zbyt częstego (przez więcej niż 10 dni w miesiącu) zażywania środków przeciwbólowych; warto wiedzieć, że niektóre z nich wpływają na nasz organizm w taki sposób, że zmniejszają poziom naturalnych substancji przeciwbólowych, przez co... sprzyjają uzależnieniu.

Efektywna terapia: całkowite odstawienie tabletek – aby złagodzić objawy tzw. zespołu abstynencyjnego lekarz może przepisać lek uspokajający (z tzw. amitryptyliną); unikanie napojów zawierających kofeinę (np. kawy, coli) – sprzyjają złemu samopoczuciu.

Przyczyna: duże stresy

Gdzie boli: z obu stron; czoło, potylica lub cała głowa; ból jest umiarkowanie nasilony, tępy, uciskowy, przypomina zaciskanie obręczy wokół głowy; mija po 30–60 min (ale zdarza się też, że trwa przez kilka dni); lnie zaburza codziennych aktywności, da się z nim pracować, robić zakupy, itd.

Aby to złagodzić: przez kilka minut spokojne, głęboko oddychaj przy uchylonym oknie; weź odprężającą, ciepłą kąpiel, ale także np. prysznic pod silnym strumieniem wody; wdychaj woń cytrusów (np. z kominka aromaterapeutycznego).

Efektywna terapia: codzienna higiena snu – nocny odpoczynek nie powinien być zbyt krótki, ale też za długi, ważne jest wygodne łóżko; picie wody – jest pomocna przy tego typu bólach.

Według statystyk medycznych ból głowy miewa prawie 90 proc. osób dorosłych, w tym 15 proc. uskarża się na regularne dolegliwości. Zwykle, gdy się pojawia, sięgamy po tabletkę i czekamy, aż przejdzie, nie wnikając zanadto w jego przyczyny. Tymczasem powodów bólu głowy może być naprawdę wiele. Jeśli chcemy się go skutecznie pozbyć, musimy ustalić, co dokładnie go wywołuje i zastosować odpowiednią terapię (najlepiej w porozumieniu z lekarzem). Wykorzystajmy nasz anty- bólowy przewodnik.

Przyczyna: ząb mądrości

Gdzie boli: po jednej stronie głowy, w okolicy skroni, ucha, szyi; ból jest pulsujący, opasujący, głęboki, a także długotrwały (trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin, a nawet dłużej); jest trudny do uśmierzenia za pomocą środków przeciwbólowych – zmniejsza się tylko trochę lub w ogóle; jest wywołany przez trzeci ząb trzonowy (tzw. ósemkę lub ząb mądrości), który uległ tzw. zatrzymaniu – zamiast normalnie wyrosnąć, rozwinął się wewnątrz kości (np. z powodu stłoczenia innych zębów i braku miejsca w żuchwie lub szczęce).

Aby to złagodzić: wypróbuj chłodne okłady np. z kostek lodu zawiniętych w ręcznik; kilka razy dziennie płucz usta naparem z szałwii – 2 łyżki su szonych liści zalej szklanką wrzątku, pozostaw pod przykryciem 10 minut i odcedź; płukanki podziałają kojąco i przeciwzapalnie.

Efektywna terapia: usunięcie zatrzymanego zęba (tzw. ekstrakcja) – wcześniej lekarz zleca zrobienie zdjęcia RTG (tzw. pantomogramu), dzięki któremu może dokładnie zobaczyć, jak położony jest ząb; antybiotyki doustne – zwykle przez 5 dni po zabiegu.

Przyczyna: problem z okiem

Gdzie boli: oczodół, niekiedy cała połowa głowy; ból jest świdrujący i to warzyszą mu: widzenie tęczowych kół, światłowstręt, przekrwienie spojówek, poszerzenie źrenicy, pogorszenie widzenia – przy ostrym ataku jaskry; jest niezbyt silny, pojawia się głównie rano – przy jaskrze przewlekłej; występuje pieczenie oczu oraz uczucie ciężkości głowy – przy wadzie wzroku.

Aby to wyleczyć: zgłoś się jak najszybciej do okulisty, zwłaszcza przy podejrzeniu ataku jaskry (w drodze do przychodni utrzymuj głowę w pionie i nie zasłaniaj oczu).

Efektywna terapia: krople do oczu obniżające ciśnienie w gałce ocznej (dostępne na receptę), zabieg laserowy, operacja oka – przy jaskrze; okulary korekcyjne, odpowiednia dieta – przy wadzie wzroku.

Przyczyna: zwyrodnienia

Gdzie boli: z jednej strony, tył głowy, ew. gałka oczna, żuchwa lub szyja, a także np. ramiona; ból nasila się pod wpływem poruszania szyją lub jej uciskania – np. w górnej części; trwa od kilku godzin do kilku dni: stopniowo narasta, osiąga kulminacyjną siłę i ustępuje; jest spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa i uciskaniem przez kręgi korzeni nerwowych.

Aby to złagodzić: na ile to możliwe, ogranicz ruchy głową i szyją. efektywna terapia: rehabilitacja i odpowiednio dobrane ćwiczenia, które rozciągną i wzmocnią mięśnie szyi oraz barków; specjalna poduszka ortopedyczna – jedna do spania, druga – podróżowania.

Przyczyna: nadciśnienie

Gdzie boli: czoło lub nisko z tyłu głowy (tzw. potylica); ból najczęściej dokucza rano, po przebudzeniu; jego powodem może być zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Aby to minęło: wypij szklankę świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego lub pomidorowego – dostarczysz organizmowi potasu, który obniża ciśnienie i reguluje pracę serca; na chwilę zanurz stopy w gorącej wodzie – gdy rozsze rzą się w nich naczynia krwionośne, spadnie ciśnienie w mózgu.

Efektywna terapia: ograniczenie soli w codziennej diecie; jedzenie jogurtu naturalnego – udowodniono, że jest leczniczy; codzienna aktywność fizyczna – to wspaniały trening dla tętnic i serca.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej