Ból gardła. Gdy zaatakują paciorkowce

Angina to choroba, która bardzo często występuje latem. Jest to ostre zapalenie migdałów podniebiennych i błony śluzowej gardła, najczęściej wywoływane przez paciorkowce. Może przytrafić się każdemu, ale głównie dotyczy dzieci.

Bakteriami zarażamy się drogą kropelkową (kaszel, kichanie) lub kontaktową (pocałunek, sztućce używane wcześniej przez chorego, brudne ręce). Początkowe objawy choroby to zwykle ogólne osłabienie i ból głowy. Bardzo charakterystyczne przy anginie jest wystąpienie białego nalotu na migdałkach oraz wysoka temperatura ciała (do 40°C). Pojawia się także silny ból gardła, szczególnie przy połykaniu.

Reklama

Chory często skarży się na bóle stawów, ma nudności i wymiotuje. Gdy dojdzie do znacznego powiększenia się migdałków, mogą wystąpić problemy z oddychaniem. Angina ze względu na powszechność występowania, bywa lekceważona. Tymczasem źle lub w ogóle nie leczona, może powodować groźne dla zdrowia powikłania. Dlatego nie należy leczyć się samemu, ale skorzystać z porady lekarza, który zapisze antybiotyk. Optymalnie powinna być zastosowana penicylina (dożylnie lub domięśniowo), minimum przez 5 dni, a jeszcze lepiej przez 10 (wtedy mamy pewność, że gardło zostało wyjałowione z paciorkowców).

Leczenie może być do datkowo wspomagane tabletkami odkażającymi do ssania oraz płukaniem gardła (np. łyżeczka wody utlenionej na pół szklanki wody lub preparat Octenisept). Osoby z anginą z powodu bólu gardła mają trudności w spożywaniu pokarmów, dlatego zaleca się podawanie pokarmów miękkich, niezbyt gorących i ostrych, które łatwo przełknąć. Aby zapobiec wysychaniu gardła, należy pić dużą ilość ciepłych napojów.

(emu)

Objawy anginy możemy złagodzić jedząc lody. Zimno zmniejsza ból oraz obrzęk gardła. Niskiej temperatury nie lubią także bakterie.

Grzegorz Prasałek internista

Nigdy nie lekceważ anginy! Jej powikłaniem może być kłębkowe zapalenie nerek, które często prowadzi do ich uszkodzenia. Innym powikłaniem może być gorączka reumatyczna, która jest na pierwszym miejscu przyczyn wywołujących nabyte zastawkowe wady serca. Cztery szczepy paciorkowców wywołujących anginę odpowiadają za wystąpienie choroby zakaźnej (głównie u dzieci) zwanej szkarlatyną.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej