Ból brzucha? Nie lekceważ go

Jeśli jest silny lub uporczywy, wtedy zwiastuje poważne kłopoty ze zdrowiem.

Może trwać krótko, być silny, okresowy. Albo przewlekły, kłujący o stałym nasileniu. Ale zawsze należy zbadać przyczyny bólu jamy brzusznej.

Zapalenie trzustki

Objawy: ostry ból promieniujący do pleców i klatki piersiowej, gorączka, nudności, wymioty, wzdęcie brzucha, skóra pokryta potem. Pomoc: wezwij pogotowie ratunkowe lub zgłoś się na ostry dyżur. Ostre zapalenie trzustki może wywołać wstrząs, który kończy się śmiercią, jeśli szybko nie rozpocznie się leczenia.

...wyrostka

Reklama

Objawy: ostry ból brzucha, np. nasilający się przy poruszaniu się, promieniujący do ramion i barków, krwawienie z odbytu, krwawe, fusowate wymioty. Podobne objawy może dawać także np. niedrożność jelita cienkiego, zapalenie przydatków, pęknięcie wrzodu żołądka, tzw. wstrząs anafilaktyczny (silne uczulenie). Pomoc: natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe lub zgłoś się na ostry dyżur do szpitala.

...wątroby

Objawy: ból w górnej prawej ćwiartce brzucha, nasila się w kolejnych dniach, pojawia się gorączka, zmęczenie, nudności, wymioty. A także ciemny mocz, jasny stolec, żółte białka oczu i skóra. Pomoc: zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Atak kolki

Objawy: silne kurczowe boleści w środkowej części brzucha, promieniujące do prawego boku, pleców (np. w nocy), nudności, wymioty, gazy. Pomoc: jedź szybko do lekarza pierwszego kontaktu, a jeśli to niemożliwe, wezwij pogotowie lub zgłoś się na ostry dyżur. Niczego nie pij i nie jedz.

Kamica nerkowa

Objawy: silny ból w dolnej części pleców, promieniujący do pachwiny, brzucha, częste bolesne oddawanie moczu lub jego zatrzymanie. Jest ciemny, cuchnący, krwisty. A także nudności, wymioty, pocenie się. Pomoc: zgłoś się do lekarza. Pij dużo wody, żeby ułatwić wydalenie kamienia, weź lek przeciwbólowy, ale nie aspirynę.

Zatrucie żołądkowe

Objawy: skurcze, bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty, gorączka, osłabienie. Pomoc: gdy masz też podwójne widzenie, trudności w mówieniu, połykaniu, wezwij pogotowie lub jedź na ostry dyżur. Może to być groźne zatrucie jadem kiełbasianym.

Przepuklina

Objawy: tkliwość i ból w czasie podnoszenia się lub pochylania do przodu, uwypuklenie wyczuwane pod skórą na brzuchu lub w pachwinie. Pomoc: idź do internisty, który może cię skierować do chirurga lub do szpitala. Nie naprężaj się, nie dźwigaj ciężarów.

Gdy po mleku i nabiale masz bóle, skurcze brzu cha, wzdęcia, gazy, biegu nki i nudności, przyczyną mogą być trudności w tra wieniu laktozy (cukru mle cznego). Ogranicz wtedy lub wyeliminuj produkty mleczne.

Spożywaj produ kty z żywymi kulturami bakterii (acidophilus), które stwarzają korzystną florę bakteryjną w jelitach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej