Białe krwinki w moczu

Gdy ich ilość przekracza bezpieczny poziom, mogą oznaczać poważny proces chorobowy.

Leukocyty to krwinki białe wchodzące w skład krwi. Są niemal bezbarwne i mniej liczne od czerwonych krwinek (erytrocytów). Organizm wysyła je, aby zniszczyć bakterie, wirusy, grzyby, chlamydie lub pasożyty. Przedostają się m.in do układu moczowego, gdzie może je wykryć ogólne badanie moczu.

Norma przewiduje obecność 1-3 leukocytów w tzw. polu widzenia. Gdy jest ich ponad 5, może to być chwilowa reakcja na zwiększony wysiłek fizyczny, odwodnienie organizmu albo stan podgorączkowy. Czasami jednak to konsekwencja poważnych problemów zdrowotnych.

Zapalenie nerek i...

Reklama

Leukocyty pojawiają się w moczu w stanie zapalnym nerek. Tępe bóle okolicy lędźwiowej, czerwony kolor moczu, gorączka świadczą o śródmiąższowym lub odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Gdy przyczyną jest kłębuszkowe zapalenie, objawem jest osłabienie, anemia, dolegliwości ze strony serca (np. gorsza tolerancja wysiłku).

W ostrym stadium choroby pojawia się krwiomocz, obecność białka, nadciśnienie krwi, mocz staje się pienisty.

Konieczne jest wtedy przyjmowanie antybiotyków celowanych, czyli takich, które niszczą konkretne bakterie. Podczas oczekiwania na wyniki przyjmuje się typowe antybiotyki na drogi moczowe.

...układu moczowego

To częsta przyczyna zwiększonej ilości leukocytów. Objawem stanu zapalnego jest ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ból w dole brzucha, bolesne lub nagłe parcie na pęcherz, skąpomocz, trudności z oddawaniem moczu.

Mogą pojawić się również gorączka, dreszcze i wymioty. Przyjmuje się wówczas antybiotyki, które zabiją bakterie w moczu, oraz leki pomocnicze, np. bakteriostatyczne (np. furagin) i środki zakwaszające.

Kamica

Zaczyna się od tzw. kolki nerkowej, czyli ostrego, uporczywego bólu w okolicy lędźwiowej. Powoduje go obecność kamieni w nerkach (patrz rys. i opis). Ból może mieć charakter przerywany, promieniować nawet do pachwiny i podbrzusza.

Towarzyszą mu nudności, wymioty, problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz, osłabienie.

Stosuje się wówczas litotrypsję (ESWL), czyli rozkruszanie kamieni, które rozbija się za pomocą fali ultradźwiękowej. Kamień można też odessać podczas zabiegu przezskórnego (PCNL).

Dociera się do niego za pomocą specjalnej igły, rozbija go i wyciąga na zewnątrz. Małe kamienie lub rozkruszone odłamki usuwa się i wydobywa poprzez cewkę moczową. Podobnie jak jak inne metody usuwania kamieni jest ona refundowana przez NFZ.

Zapalenie przydatków

Leżą w sąsiedztwie układu moczowego, więc podczas zapalenia przydatków (jajników i jajowodów) leukocyty wędrują do pęcherza czy nerek. Kiedy toczy się tam proces zapalny, organizm wysyła do nich armię leukocytów. Objawem jest ból lub pobolewanie w okolicy podbrzusza, które promieniuje do ud i pachwin, a szczególnie nasila się po stosunku. A także stan podgorączkowy lub gorączka i osłabienie.

Leukocyty pojawiają się też podczas upławów, zwłaszcza ropnych, które są źródłem białych krwinek. Zażywa się wówczas antybiotyki i leki przeciwzapalne w formie tabletek doustnych i globulek dopochwowych.

Reakcja na leki

Niekiedy obecność leukocytów to skutek uboczny m.in. antybiotyków o działaniu ogólnym, leków przeciwgruźliczych, moczopędnych, immunosupresyjnych (stosowanych po przeszczepach), antynowotworowych i obniżających ciśnienie.

Nawet niesterydowe preparaty przeciwzapalne bez recepty (np. ibuprofen, diklofenak) mogą uszkadzać nerki, a tym samym zwiększać ilość białych krwinek. Po kuracji danym lekiem skład moczu wraca do normy.

Konsultacja: Alicja Kuciej, internista

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej