Bakterie czyhają w przydatkach

Aż co trzecia kobieta ma minimum raz w życiu infekcję układu rozrodczego

Panią Weronikę (40 l.) do wizyty u mnie skłonił nagły, silny, skurczowy ból w dole brzucha. Niestety, badanie ginekologiczne okazało się dla niej bolesne.

– Tak samo jest podczas współżycia – wyznała. – Poza tym mam obfite upławy, gorączkę i ogólnie źle się czuję. Zdarzają mi się nawet nudności i wymioty. Szybko się męczę i boli mnie krzyż.

Reklama

– To zapewne zapalenie jajników i jajowodów, czyli przydatków – stwierdziłem. – Gdzie ja to mogłam złapać? – zdziwiła się.

– Winne są bakterie – tłumaczyłem.

– Na przykład beztlenowe, pałeczki okrężnicy, dwoinki rzeżączki, paciorkowce, gronkowce i chlamydie przenoszone drogą płciową. Z pochwy przedostają się poprzez macicę do jajowodów i jajników. Sprzyja im rozwarcie szyjki macicy. Wydzieliny i krew ułatwiają im drogę do innych, wyżej położonych narządów.

Zdarza się to m.in. podczas miesiączki, po zabiegach ginekologicznych

– Nie miałam żadnego zabiegu! – protestowała pacjentka. – Bakterie mogą się też przenieść z innych narządów ciała za pomocą naczyń krwionośnych – wyjaśniłem. – Na przykład z chorych zatok, migdałków, zębów, wyrostka, jelit, płuc.

– Rzeczywiście, już ponad miesiąc cierpię na zapalenie zatok – powiedziała. – Nie przechodzi mi, choć biorę leki przepisane przez lekarza. Nadal mam katar i boli mnie głowa. – Czyli infekcja się rozprzestrzeniła – podsumowałem. – To co teraz ze mną będzie? – spytała z niepokojem.

– Przez tydzień proszę zażywać antybiotyk o tzw. szerokim spektrum działania, czyli taki, który zwalcza wiele typów bakterii – poleciłem. – Trzeba też leżeć w łóżku. Gdy temperatura się nasili, należy wziąć lek przeciwgorączkowy. Można też w ramach tzw. terapii skojarzonej stosować jednocześnie preparat doustny i dopochwowy. Ale pani ten lek wystarczy.

– A czy mogę robić jakieś okłady i nagrzewać brzuch? – Rzeczywiście, ulgę przynoszą nasiadówki i ciepłe okłady na dół brzucha. Proszę jeść lekkostrawne potrawy i dużo pić, aby uchronić się przed zaparciami, które potęgują odczuwanie bólu. Najlepiej też w czasie kuracji wstrzymać się od współżycia.

– Czym może grozić to zapalenie? – dociekała pacjentka. – Kiedy jest przewlekłe, dochodzi do zrostów, co powoduje dyskomfort. A także upławów, zaburzeń miesiączkowania, bolesnych miesiączek, kłopotów seksualnych i z zajściem w ciążę. Wówczas same antybiotyki nie wystarczą.

Stosuje się tzw. leczenie bodźcowe: fizykoterapię (terapulsy), miejscowe naświetlania i nagrzewania. U tych kobiet, które chciałyby jeszcze urodzić dziecko, można chirurgicznie usunąć zrosty i udrożnić jajowody.

Przydatki, czyli jajniki i ja jowody leżą blisko siebie po prawej i lewej stronie macicy. Dlatego zapalenie z jajowodów łatwo przenosi się na jajniki. Jeśli zacznie się w pochwie, dociera do szyjki i jamy macicy, a potem do jajowodu i jajnika.

Jacek Tulimowski, ginekolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej