Badanie moczu. Jak czytać wyniki?

Powinno się je wykonywać raz w roku. Nawet gdy nie mamy żadnych objawów ze strony układu moczowego i nerek.

Pobierając poranną próbkę do badania, pierwszą porcję należy oddać do muszli klozetowej, aby opróżnić cewkę moczową z zanieczyszczonego moczu.

Reklama

Celem tego badania jest określenie barwy, przejrzystości, odczynu i ciężaru właściwego moczu oraz ewentualne wykazanie obecności takich substancji, jak np. białko czy cukier. W dniu poprzedzającym badanie nie powinno się zażywać żadnych leków (z wyjątkiem insuliny i antybiotyków.

O innych powinien zadecydować lekarz). Mocz zdrowego, dorosłego człwieka ma kolor: słomkowy, smak: słony, odczyn: kwaśny, pH: 4,5-7,5, cukier: brak, białko: brak, nabłonki: pojedyncze, erytrocyty: do kilku w polu widzenia, leukocyty: do kilku w polu widzenia, ciężar właściwy: 1,015-1,030 g/cm sześć. Odstępstwa od normy pokazujemy w tabelce poniżej.

Co oznacza wynik

BARDZO JASNA – duże rozcieńczenie moczu, np. w wyniku spożycia zbyt dużej ilości płynów.

CIEMNIEJSZA – silniejsze zagęszczenie moczu, np. na skutek spożycia zbyt małej ilości płynów.

CZERWONA – może być rezultatem obecności krwi, ale też spożycia buraków, karotenu lub niektórych leków.

BRUNATNA – może świadczyć o wirusowym zapaleniu wątroby i oznacza zwiększone stężenie bilirubiny, która może gromadzić się zarówno we krwi, jak i w moczu. Może być też oznaką niedokrwistości lub zamknięcia dróg żółciowych przez złogi (kamienie).

MĘTNY, NIEKLAROWNY - obecność bakterii.

BARDZO KWAŚNY ODCZYN - Stany podgorączkowe, niewłaściwie leczona cukrzyca, głodówki.

OBECNOŚĆ CUKRU - U chorych na cukrzycę, u osób ze schorzeniami nerek.

OBECNOŚĆ BIAŁKA - Gorączka, choroby nerek, wątroby, stany zapalne dróg moczowych, niewydolność układu krążenia, ciąża, nadmierny wysiłek fizyczny. Większa ilość białka w moczu może wskazywać na poważne uszkodzenie nerek. Jeśli na dobę wydala się wraz z moczem ponad 150 mg białka, mówimy o białkomoczu.

LEUKOCYTY - Norma to 1-5 w polu widzenia. Większa liczba wskazuje na choroby nerek, odwodnienie, niewydolność krążenia.

ERYTROCYTY - Norma to 1-2 w polu widzenia. Większa liczba może wskazywać na stany zapalne, kamice, kłębuszkowe zapalenie nerek, nowotwory gruczołu krokowego, pęcherza moczowego czy nerek.

BAKTERIE - Mniejsza liczba nie musi świadczyć o zakażeniu układu moczowego, natomiast przy liczbie ponad 100 tys./mm można podejrzewać infekcję dróg moczowych.

CIAŁA KETONOWE - Nie powinno być ich w moczu, a jeśli się pojawiają, świadczy to o źle leczonej cukrzycy, ale może też być wynikiem stanów gorączkowych, biegunki, głodówki, nadmiernego wysiłku fizycznego.

UROBILINOGEN - Może wskazywać na wirusowe zapalenie wątroby czy marskość wątroby.

AZOTYNY - Obecne w moczu azotany, bakterie mogą przekształcać w azotyny, a te świadczą o zakażeniu bakteryjnym dróg moczowych.

WAŁECZKI, NABŁONKI, KRYSZTAŁY - Obecność wałeczków wskazuje na choroby nerek, zwiększona liczba nabłonków na zapalenie dróg moczowych, a kryształy na złogi (kamienie).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również