Badanie cukru we krwi. Norma: 72-99 mg/dl

Reklama

Jej źródłem są węglowodany. Te zaś są przetwarzane i przyswajane dzięki hormonowi o nazwie insulina, który jest wydzielany przez trzustkę.

Gdy insuliny brak (cukrzyca typu I), ponieważ trzustka jej nie wydziela, glukoza nie jest w stanie przedostać się do komórek i krąży we krwi. Wskutek tego glukoza nasila ryzyko chorób krążenia, bo zwiększa gęstość krwi, utrudniając jej krążenie.

Gdy insuliny jest za mało lub jej działanie nie jest skuteczne, mamy do czynienia z cukrzycą typu II. Ten ostatni problem pojawia się przy otyłości.

Podwyższenie stężenia glukozy powyżej 100 mg/dl wskazuje na cukrzycę. Niższe stężenie oznacza hipoglikemię, czyli niedocukrzenie.

Hemoglobina glikowana (GHB): to inaczej cząsteczka hemoglobiny w stężeniu glukozy. Badanie jest pomocne w rozpoznaniu cukrzycy, pozwala utrzymać ją pod kontrolą.

Umożliwia sprawdzenie, jak kształtował się poziom glukozy we krwi przez ostatnie 3 miesiące i czy leczenie jest właściwe. Podwyższone poziomy tej hemoglobiny świadczą o złym wyrównaniu cukrzycy, co zwiększa ryzyko jej powikłań. Norma wynosi 5%.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej