Badania określające poziom cukru

✣ Doustny Test Tolerancji Glukozy (OGTT – Oral Glucose Tolerance Test) trwa kilka godzin. Rozpoczyna się pomiarem poziomu cukru we krwi na czczo. Następnie trzeba wypić roztwór z 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody.

Reklama

Po przyjęciu tego słodkiego płynu nie można jeść (ani palić papierosów), a także być zbyt aktywnym fizycznie (trzeba siedzieć albo leżeć). Kolejne pomiary poziomu glukozy wykonuje się po 60 i po 120 minutach. Prawidłowy (niepotwierdzający cukrzycy) wynik testu w 60 minucie to poziom glukozy niższy niż 180 mg/dl, a w 120 minucie – niższy niż 140 mg/dl.

O cukrzycy świadczy natomiast wynik na poziomie 200 mg/dl w teście wykonanym po dwóch godzinach. Wynik 140-199 mg/dl (również po dwóch godzinach) wskazuje na stan przedcukrzycowy. Jeśli chcemy, by wynik badania był miarodajny, nie wprowadzajmy zmian w jadłospisie na kilka dni przed (podobnie jak przed badaniem poziomu glukozy we krwi).

Warto też zapytać lekarza prowadzącego albo kierującego na badanie, czy leki, które stosujemy, nie podnoszą poziomu glukozy we krwi. Takie działanie mają m.in. glikokortykosteroidy, leki moczopędne i beta-blokery. Przed OGTT trzeba je odstawić – ale decyzję o tym podejmuje lekarz.

Badanie tolerancji

✣ Wybierasz się na badanie oznaczające poziom glukozy we krwi? Pamiętaj, by odpowiednio się przygotować. Badanie powinno być wykonywane na czczo (na przynajmniej osiem godzin przed nim nie powinnaś nic jeść). Przez kilka dni przed pobraniem krwi do testu zrezygnuj też z wprowadzania dużych zmian w diecie.

Nie zaczynaj się więc odchudzać ani nie wybieraj na wielkie przyjęcie ani do restauracji na kilkudaniowy obiad, bo może to zafałszować wyniki badań. O cukrzycy mówimy, gdy dwa razy na czczo otrzymamy wynik powyżej 126 mg/dl. Jeśli stężenie glukozy we krwi to 100-125 mg/dl, mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym.

I badanie koniecznie trzeba powtórzyć. Gdy ponownie okaże się, że poziom glukozy we krwi oscyluje wokół 100-125 mg/dl, trzeba wykonać kolejne badanie – test tolerancji glukozy.

✣ Jeśli skończyłaś 45 lat, powinnaś wybrać się na badanie poziomu cukru przynajmniej raz na 2-3 lata. Skierowanie powinien wypisać lekarz rodzinny albo internista w przychodni. Jeśli sam tego nie zaproponuje, warto mu przypomnieć.

Bez względu na wiek, coroczne profilaktyczne sprawdzanie zawartości glukozy we krwi jest konieczne u wszystkich osób, które w przeszłości cierpiały na cukrzycę ciążową, są otyłe (albo mają dużą nadwagę) lub chorują na zespół policystycznych jajników. Dotyczy to również wszystkich tych, w których najbliższej rodzinie były przypadki zachorowań.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia

Zobacz również