Badania i leczenie alergii u dziecka

Jeżeli chce się skutecznie leczyć alergię, trzeba najpierw ustalić, co właściwie uczula malucha. Niestety, nie jest to łatwe zadanie. Dlatego zanim wybierzesz się z dzieckiem do specjalisty, przez kilkanaście dni uważnie je obserwuj i zapisuj swoje spostrzeżenia. Mogą okazać się pomocną wskazówką!

Reklama

Idź z malcem do alergologa

To właśnie do tego specjalisty (potrzebujesz skierowania od pediatry) powinnaś wybrać się z malcem, u którego podejrzewasz alergię. Najważniejszą częścią wizyty u alergologa będzie szczegółowy wywiad.

● Lekarz może cię zapytać o to, czy ciąża przebiegała prawidłowo i czy w waszej rodzinie (ze strony męża lub twojej) ktoś miał alergię. Potem spyta cię o problemy maluszka: czy dziecko ma wysypki skórne, jak wyglądają i w jakich sytuacjach się pojawiają. Czy zdarzały się kolki, bóle brzucha i biegunki. Czy smyk często miewa katar, pokasłuje albo ma napady kichania. Specjalista zapyta także, kiedy pojawiły się dolegliwości u dziecka: czy wiążą się z wprowadzaniem nowych pokarmów? A może mają związek z określoną porą roku albo kontaktem ze zwierzętami?

Jeśli karmisz piersią, specjalista będzie chciał poznać twoje codzienne menu. Zapyta też, jakich kosmetyków używasz do pielęgnacji dziecka. Na koniec alergolog zbada dokładnie malca. Oceni wygląd jego skóry, obejrzy błonę śluzową nosa i jamy ustnej, osłucha klatkę piersiową i zbada brzuszek brzdąca. Później lekarz ustali menu dziecka i udzieli ci wskazówek, jak je pielęgnować oraz co zmienić w jego otoczeniu, by wyeliminować alergeny.

Zrób dziecku niezbędne testy

Jeśli specjalista nie jest pewien, co może być przyczyną wysypki, biegunek czy nawracających przeziębień u dziecka, zleca dodatkowe badania. Zwykle są to:

● TESTY Z KRWI – przeprowadza się je u maluchów, które nie ukończyły 3. roku życia. Polegają one na oznaczeniu IgE ogólnego, czyli przeciwciał, które organizm produkuje w zetknięciu z pewnymi białkami (np. alergenami, ale nie tylko).

Dlatego wynik tego badania nie jest do końca miarodajny. Więcej informacji może dać badanie tzw. swoistych przeciwciał IgE, które odpowiadają za reakcję alergiczną wywołaną konkretnym alergenem, np. o skazie białkowej świadczy podwyższone IgE przeciwko białkom mleka krowiego. Z racji tego, że substancji, które mogą uczulać, jest mnóstwo, lekarze zalecają na początku wykonanie tzw. półilościowego panelu zawierającego mieszankę najczęstszych alergenów.

● TESTY SKÓRNE – ich zadaniem jest wykazanie reakcji między alergenem a przeciwciałami IgE występującymi w skórze. U dzieci powyżej 3. roku życia przeprowadza się najczęściej testy punktowe. Na skórę (zwykle przedramion, rzadko pleców) nakłada się kroplę płynu zawierającego alergen. Jeśli po 15 minutach w tym miejscu pojawią się rumień i bąble, oznacza to, że maluch prawdopodobnie jest uczulony na daną substancję.

● TESTY PROWOKACYJNE – zwykle wykonuje się je w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej. Przeprowadza się je po to, by mieć pewność, że udało się odkryć, na co malec jest uczulony. Stopniowo włącza się do diety dziecka wykluczony wcześniej pokarm i obserwuje, w jaki sposób smyk na niego zareaguje.

Zastosuj zaleconą terapię

Z racji tego, że nie ma alergii bez alergenów, leczenie małego alergika polega głównie na eliminowaniu z jego otoczenia substancji, które mu szkodzą. Najłatwiej to zrobić w przypadku alergii pokarmowej, która zwykle dotyczy najmłodszych maluchów. W takiej sytuacji wyklucza się z ich diety najczęściej uczulające produkty, czyli mleko krowie, jajka, cytrusy, ryby, orzechy. Jeśli maluch jest karmiony piersią, jego mamie również nie wolno spożywać uczulających pokarmów.

Dużo trudniej jest wyeliminować szkodliwe substancje z otoczenia dziecka, które ma alergię wziewną (czyli jest np. uczulone na roztocza kurzu domowego, pyłki czy pleśnie). Często konieczne bywa regularne podawanie maluszkowi leków, które zmniejszają objawy alergii. Zwykle są to środki antyhistaminowe oraz sterydy wziewne.

Przepisuje je alergolog

Gdy z kolei malec cierpi na atopowe zapalenie skóry (AZS), do jego pielęgnacji trzeba używać specjalnych kosmetyków, tzw. emolientów. Są to preparaty, które jednocześnie nawilżają i natłuszczają skórę oraz zapobiegają utracie wody. W ten sposób poprawiają jej wygląd i elastyczność oraz zmniejszają świąd i uczucie napięcia.

W przypadku alergii kontaktowej, zmiany, które pojawiły się na skórze dziecka po kontakcie z alergenem, smaruje się łagodzącymi kremami (np. Emolium P, EctoSkin). Jeśli są nasilone, alergolog może też przepisać maść sterydową lub zalecić podanie leku przeciwalergicznego.

W sytuacji, gdy maluch reaguje silnie na konkretny alergen, a nie da się go wyeliminować z bezpośredniego otoczenia smyka, lekarz może również zalecić brzdącowi odczulanie. Podając standaryzowane, stopniowo zwiększane dawki szkodliwego alergenu, można zmniejszyć uczulenie oraz wywołać tolerancję immunologiczną (organizm nie reaguje na substancję, która wcześniej go uczulała).

A zatem dzięki odczulaniu objawy chorobowe zmniejszają się, a czasami mogą nawet ustąpić u malucha całkowicie. Istnieją dwie formy podawania szczepionek: metoda tradycyjna w postaci zastrzyków podskórnych i forma podjęzykowa.

Maluszek, u którego stwierdzono uczulenie, powinien zostać skierowany do specjalisty – alergologa lub/i dermatologa i pozostawać pod jego stałą opieką. Zazwyczaj wizyty kontrolne odbywają się raz na trzy miesiące. W sytuacji jednak, gdy objawy alergii u dziecka się nasilają, trzeba odwiedzać lekarza częściej.

Różne rodzaje alergii

Choroba może występować pod różnymi postaciami. Jej trzy główne rodzaje to:

1 Alergia pokarmowa – to jedna z nie- właściwych reakcji układu immunologicznego na pewne składniki pokarmowe, np. białka mleka, jaja, gluten. Nietolerancja pokarmów objawia się m.in. ulewaniem, kolką i bólami brzuszka. Przy tego rodzaju alergii mogą też wystąpić symptomy skórne, np. charakterystyczne zaczerwienione, „lakierowane" policzki.

2 Alergia wziewna, np. na pyłki drzew, traw, kurz, pleśnie lub ślinę i sierść zwierząt, która objawia się m.in. kichaniem, katarem, swędzeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu.

3 Alergia kontaktowa– niepożądaną reakcję organizmu wywołuje bezpośredni kontakt skóry z substancją uczulającą, np. niklem, lateksem czy gumą. Wówczas na skórze pojawia się silnie swędzący wyprysk kontaktowy.

Co to jest marsz alergiczny?

Jest to po prostu naturalny, najbardziej typowy przebieg alergii w wieku dziecięcym. Początkowo u malucha dominuje alergia pokarmowa, potem wziewna. Pewne objawy pojawiają się, a inne zanikają.

Pierwsze dolegliwości alergiczne zazwyczaj występują już w 1.-2. miesiącu życia. Maluszek miewa wtedy kolki, wymioty oraz wodniste stolce (z domieszką śluzu i krwi).

Od 3.-4. miesiąca życia zaczynają się kłopoty skórne. Zwykle na ciele maleństwa pojawiają się wówczas różnorodne zmiany rumieniowe, grudkowe, krostkowe połączone z dokuczliwym świądem. Są to typowe objawy atopowego zapalenia skóry (AZS).

W dalszej kolejności u smyka pojawia się alergia wziewna (w postaci uczulenia na pyłki roślin lub na roztocza kurzu domowego). Jeśli nie będzie leczona, w kolejnych latach życia u dziecka przypuszczalnie rozwinie się w astmę oskrzelową.

Właśnie takie typowe etapy rozwoju alergii nazwiemy marszem alergicznym. Opisana kolejność ujawniania się różnych objawów alergii nie występuje u wszystkich małych alergików. U niektórych dzieci pojawiają się tylko pojedyncze symptomy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej